Buridéer
Jag har fått in en guldhamster för omplacering, men han kom utan Bur. För tillfället bor han i den största SAMLA-lådan, men jag tycker faktiskt att det ser lite litet ut, vill ha plats för mer grejer. Plus att jag hade tänkt att dvärgarna skulle bo i den lådan. Så, nu undrar jag (kanske är en jättedum fråga) om man skulle kunna ha honom i en fågel Bur? Jag tänkte att jag kunde sätta in våningsplan lite omlott liksom. Är det en dum idé?
Det var ingen dum idé… jag var lite inne på samma till vår omplaceringshamster, men det blev en kaninbur istället, för det var det jag fick tag på. Vår hamster verkar inte vara någon klättrare, jag gjorde ett litet hyllplan åt honom, och en hängmatta som han ännu inte använt. Utan han verkar vilja hålla sig på burbotten. Så det beror ju lite på hur hamstern är gissar jag.
Visst det går att ha honom i en fågelbur men hamstrar kommer inte använda hela utrymmet i luften eftersom de inte är bra på att klättra, dessutom kan de va mycket farligt för dem att klättra pga. deras dåliga syn. Även om du gör våningsplan finns risken att han ramlar ner från någon av våningarna.
mvh http://johannafranssonfoto.blogg.se/
Medarbetare på Degus
Hm…ok, tack för svaren!
Jag har ju faktiskt en hel del kaninburar som skulle kunna passa, men då måste jag nog sätta på extra galler, Tommy är två månader och inte av det större slaget, så han skulle nog smita emellan annars
Jag har satt nät på vår kaninbur idag, ett finmaskigt aluminiumnät tror jag det var, inget han kan gnaga sig igenom om han skulle få för sig att göra det. Virade fast den med ståltråd runt om hela buren. Blev riktigt bra. Man ser ju fortfarande in i buren.
om du sätter heltäckandehyllplan och bara en liten smal gång ner mellan hyllplanen så är det ingen fara. Nedgången bör ha svag lutning. Vid flera hyllplan så får hamstern mycket stor plats.
Mvh
Mig
.