
Hur bor eran hamster? Del 2
Då den andra tråden vart så lång så fortsätter vi här.. :)
Den andra tråden kommer finnas kvar med låsas så man kan inte skriva nå mer i den..
Så ni som inte visat hur era hamstrar bor; Släng in lite bilder!
Eller om era hamstrar kanske har bytt boende eller möblerat om lite.. 
// Nathalie
#2 Tack. Okej. Kanske ska sätta in nå stegar, äggkartonger, rör av olika slag m.m. åt dom? :)
Här bor Sverker :) Inte helt inrett som det ska på bilden dock. Fick flytta över lite grejer han inte använder till en karantänsbur istället, har fått hem ett par råttor idag som hade desto större glädje av vissa saker.
"Thinking outside the box is for smart people. The box is for you" DeviantArt | Instagram

Pegasus Bur med måtten: 75x45 (cm)


#14 vilken läcker hängbro vart har du hittat den? :)
// Nathalie
Vad många fina burar alla har, nu blir man värkligen sugen på att ha en egen liten hamster.^_^
#15 Den fick jag med när jag fick henne. Hela lekparken då, bron hör ju till den. Jag rekommenderar inte en sån där lekpark till en hamster som klättrar i taket. För Astrid fastnade med tassen i "staketet" en gång, å fick panik stackarn. Som tur va gick allt bra! :) Hennes är nog köpt på djuraffären i Ludvika skulle jag tro, så de finns nog på fler djuraffärer.
putt.
#10 Jag har en typ exakt sån till Lusen nu :)
Värd på Choklad iFokus

#19 okej :D
Här är Liptons Bur =)
Lite tråkig inredning, men det jobbar jag på =) den andra hamstern bor i en dunabur med ungefär samma inredning =)
Putt!
Såhär ser Sverkers Bur ut nu. Ska bara in med lite bomaterial.
"Thinking outside the box is for smart people. The box is for you" DeviantArt | Instagram
Puttiputt :)
Nää va fina burar alla har :).
Fler bilder på era burar skulle va kul
#29 Hjulet är på tok för litet för Curry. Hon bör ha minst 18 cm, helst större. Annars väldigt läcker färg på buren, rosa är snyggt! ;D
#31 ja det hjulet du har är för dvärgar, jag skulle nog t.o.m säga att minst 20 cm bör hjulet ha i diameter till guldhamster för att vara på den säkra sidan.





Vad fina burar alla har :D Ska önska mig en dunabur åt min lilla Bilbo i julklapp :D


#40
Det kan du göra själv genom att öppna bilden du laddat upp här, högerklicka och välja att kopiera. Sen går du tillbaka till ditt inlägg och klickar på "Hantera inlägg" och där kan du sen gå in och ändra i ditt inlägg och då väljer du bara att klistra in bilden där och skicka igen :) Fixat! *ler*
Fast den var ganska stor så du får nog lov att minska ner den innan och ladda upp den på nytt i mindre format :)

Se där! :) Nu vet du hur man gör till nästa gång :)


_BeBe_ Jag kan nog tycka så att du ska skippa i bomullen för sägerhetens skull… då denna är väldigt lik hamstervadden, som är livsfarlig för våra små kabrater. Istället kan du ha sönder rivet toa/hushålls papper…. vilket de oftast också gillar mest :D

Det ÄR hamstervadd ;) Och den ofarliga varianten :)
Sen brukar de ha toalettpapper i burarna också, jag hade bara inte hunnit få i det där :)
jag har oxå hört om ett hamster vadd som känns anurlunda och hamstrarna kan äta det.. men jag vet inte hur bra det är för dom att äta..
Hittade en billig plastbox på Willys idag som jag tyckte skulle bli en finfin Bur åt Flens.
Det visade sig att den inte alls var så stor som den såg ut att vara men han får nöja sig med den tills jag varit på Ikea :P

"Thinking outside the box is for smart people. The box is for you" DeviantArt | Instagram
En av Mirres inredningar.

Så här såg det ut hos Astrid för nån vecka sen.

Min sons två hamstrars bur:http://www.pixbox.se/pic_show_id17365546.html
Högst upp till vänster, är det sandbad, i ett "fågelbad"och vi lägger mat på alla våningar. Hängmattan är där för eventuella fall från hjulet, fast de använder det istället som en väg till hjulet. Vi är nöjda med denna Bur och har verkligen gjort allt för att förhindra fallolyckor pga halv våningarna.

#56 länkar åt dig
#57 Tackar, jag har nog inte greppat hur man gör ännu 
#50
Hur mycket gav du för lådan? :)
Sajtvärd till Dvärgpinscher.ifokus.se
Ryttare, hundägare, kattägare och kaninägare!
Blogg: http://mikatela.blogspot.com

#26 Vad snyggt du verkar ha hemma. Gillar vitt!
Hur lång är lådan?
Åh tack =) ja gud.. hur stora är de där samlalåderna.. Vet faktiskt inte men de är riktigt bra! rekomenderar varmt.

#59 Jag har för mig att jag läst att hon gav 50kr för låda + lock. :)
#60 Om du går in på Ikeas hemsida så kan du söka på SAMLA så ser du vilka storlekar dom finns i.. :)
// Nathalie
#59: Som #62 skriver, 50 kr för låda+lock (35 kr för lådan, 15 kr för locket), köpte den på Willys. Då sitter det dessutom fästen på själva locket så det behövs inget tjafs med fästclips och grejer :)
Dock är den ganska liten, den ser stor ut men när det väl sätts in grejer får ingenting plats liksom… Dessutom är själva lådan vit, det enda genomskinliga är locket så det går inte att stapla de på varann heller. Så jag kan då inte rekommendera den iaf, inte annat än som tillfälligt boende.
"Thinking outside the box is for smart people. The box is for you" DeviantArt | Instagram

Sverkers Bur, nyss rengjord
"Thinking outside the box is for smart people. The box is for you" DeviantArt | Instagram
Flens började tugga på locket i sin plastlåda, så han och min mus fick byta… Så här bor han tills jag köper ny Bur åt honom, fattas bara mat och bäddmaterial på bilden :)
"Thinking outside the box is for smart people. The box is for you" DeviantArt | Instagram



Curry har ny Bur nu igen. SAMLA-lådan tyckte jag var för bökig & krånglig att städa och så stod den på golvet, vilket gjorde att min hund kom närmare och försökte gräva sig in där. :P
Nu har hon fått en nästan likadan duna som den första hon hade, skillnaden är att den här buren är ny och inte har några bithål som hon kan göra störra i hörnen, som den förra hade (som nu är i soporna). Under hyllplanen (som jag tog från hennes gamla duna, då det inte följde med någon till denna) har hon en hörntoalett & ett keramikfat med chinchillasand. Nu funderar jag bara på vad jag ska göra med SAMLA-lådan, aja.. här är en bild på buren. :)

xo xo Malin ♥ Gizmo
hänger mest på Bichon då jag har en Frisé

#75 Om du kollar i en annan tråd har hon lagt ut toffie. Hon e en guldhamster.. :)
// Nathalie

#76 - aa okej.. tack då vet jag. :)
#74 - hjulet ser lite litet ut för guldhamster, har själv haft ett liknande Hjul som jag fick byta ut, menar inte att låta som en besserwisser, men man vill ju inte att våra små pälsklingar ska skada sig.
xo xo Malin ♥ Gizmo
hänger mest på Bichon då jag har en Frisé

#77 Jätte bra att du påpekar! Men jag tror att dom där Rollo(Rolly) hjulen är i 18-20cm faktiskt.. :)
// Nathalie
#77 ok, tack för att du sa det. Ska nog byta ut hjulet som du gjort :) jag har en bild där hon springer i hjulet. Jag har inte alls tänkt på att den kunde vara för liten för henne…

#81 oki! tack för ditt snabba svar! :)
Så lite så, annars finns det gula tillräckligt stora hjul som du kan haka i en tvärgående ribba i buren eller i taket, funkar också utmärkt i gallerbur :o)


#50 ursäkta om jag verkar lite korkad
men kvävs dom inte när man har plastlåda med lock så där? eller är det hål nånstans? har lite funderingar eftersom jag själv tänkt skaffa "plastlåda" till den kommande hamstern.. 
Jo jag ser att många har genomskinliga plast "lådor" så jag blev lite intresserad av att ha sådanna. Skulle vilja veta måtten på dom och pris och vart dom går att köpa?
#93 Sök på Samla i sökfunktionen så kommer du hitta en massa info om Samla-lådorna.
#94 Okej tackar!
#96 Köp nån typ av "styvt" hönsnät å sätt fast där gallret är för brett, enklast om det är en duna-bur. Tänk på att böja bort vassa kanter.
_bebe_ - skippa vadden helt, "den ofarliga varianten" skulle jag tro är precis lika farlig, bara ett sätt för affärerna att sälja saker. mycket billigare och säkrare med sönderrivet toapapper. :) Lille Alfred ser ut att ha för liten Bur också.
Annars tycker jag att burnarna ser jätte fina ut! vilken fantasi alla har!
Så här bor Siri! :)
#99 Fint! Kul lösning med flaskan :)
Tack! :D
Låser nu tråden för att börja på ny.







