Boels kull
Inatt födde Boel sina ungar! Dem är 13 st och alla verkar leva och må bra! Hon ligger fint i boet och diar sina ungar. Här kan ni följa hur det går för Boel och sina bebbar😍😊
Hon går och läggger sig utanför boet och sover då och då, är dett a normalt eller fryser ungarna?
Grattis! Så då var hon dräktig ändå❤️
Tack! Japp det var hon!🥰
Ska ha ett tema på kullen, alltså ett tema på alla namnen, har funderat på typ avengers men är det nån som har något förslag?😊
#1 Täcker hon för boet när hon går ut?
När bebisarna är så pass små brukar mamman stanna i boet då dom små diar hela tiden och behöver hennes värme. Men kan såklart handla om att hon försöker återhämta sig efter födseln och därför smiter undan lite.
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
Ja, hon lägger alltid för någon papperstuss på ungarna, nu har hon inte lämnat boet mer förutom när hon äter/dricker!👍🏻😊
Det ska bli otroligt roligt att få se när bebisarna får lite pigment! Är det möjligt att nån av ungarna blir creme? Pappan är silvergrå långhår och Boel är creme.
#7 Beror helt på vad pappan bär på.
Har dom stamtavlor så kan jag lätt räkna ut vad som kan komma.
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
Tyvärr ingen stamtavla på pappan /:
Vart skulle ni rekommendera att sälja sina bebisar? Funderade på blocket men det kanske fins nåt bättre ställe?
Nu är bebisarna 10 dygn och snart dags för könskoll, kan man börja ta bilder när honan är och äter? Man kan ju fota en bit ifrån så hon inte blir stressad
Enligt mig så ser det ut att vara 8 honor och fyra hanar, har jämfört med bild från SHF. Det gick superbra med könskollen! Typ alla ungar har små ljusa prickar på höfterna, är det diftkötlarna?
#12 Alla vilttecknade har dom där prickarna på höfterna, så det är väldigt lätt att tidigt kunna urskilja vilka som är vilttecknade just tack vare dom där två prickarna. Lite häftigt ändå 😁
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
Tack, häftigt! Men även några av dem fläckiga ungarna har prickar, vad betyder det?
#14 Vad menar du med fläckiga med prickar? 😅
Är det en kull med dominant spot?
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
#0: grattis till ungarna!🥰😍 vad för färger förväntas ungarna att få?😍
#15 lite svårt att förklara skickar bild sen😊

Om föräldrarna är silvergrå och creme kan du inte ha d.s. Cremegul förälder och fläckig som i skp?
#18 Låter rimligt att det kan vara skp som du säger, allra helst då det saknas stamtavla. Tänkte mer att en okunnig kan ju missa ds-fläckar om dom är väldigt få och otydliga.
Bilderna lär väl avslöja 😁
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
- Redigerat 2021-08-06 18:07 av Cireea

#19 Ja gissning nummer två är ju att en av föräldrarna är d.s fast det inte syns så väl. Dom brukar avslöja sig på öronen om inte annat. Tänkte mest att det är vanligare att en cremegul hamster inte blir upptäckt än en d.s.
#20 Ja oupptäckta cremegul är helt klart vanligare. Eller att den silvergrå egentligen är en silverpearl men att man inte vet skillnaden. Ja, sånt är ju lite svårt att veta utan att se föräldrarna men det är kul att fundera på! 😁
TS, om du har möjlighet vill jag jättegärna se bilder på föräldrarna.
Vet att pappan saknar stamtavla, men har mamman stam? I så fall får du gärna lägga in den också så kanske vi kan klura ut vad som dykt upp i kullen.
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck

#21 Såna här små "hamstermysterier" är alltid lika spännande.😉
En av ungarna verkar må väldigt dåligt, hon kan knappt gå och hon lutar sig åt ena sidan. Kan hon ha kommit i kläm eller så? Mamman har inte stött bort henne. Ungen blir bara sämre och sämre och har försökt stödmata med lite Barnmat men hon vill inte äta. Vad ska jag göra?
#23 Kan vara genetiskt fel, sjukdom eller bara en bebis som helt enkelt inte är livsduglig.
Den bör få veterinärvård snarast men det låter som att du bör låta den somna in med tanke på det du beskriver.
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
#23: stackare 😢 hoppas hon blir bra 🥰
Har läst att många tycker det går smidigare att avliva hemma, med tanke på stressen hos en veterinär. Vad tycker ni är bäst?
Och finns det nån hcans för den att bli bra?
#26 Kan man avliva hemma så är det ett bra alternativ, men då ska man vara säker på att man klarar det för Det får inte råda minsta tvekan när man väl gör det.
Och om den kan bli bättre, det vet jag faktiskt inte. Utifrån det du beskrev i tidigare inlägg så säger jag troligtvis inte, men en underskrift hos veterinären innan avlivning kan ju vara en bra idé. Kan ju finnas en behandlingsbar orsak. Sen får man ta ställning till hur man vill göra.
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
Kan man börja hantera bebbarna när de öppnar ögonen?
Ja
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
Hur långa stunder kan man ha dem uppe?
I början hanterar jag ungarna i buren bara korta stunder varje dag. Sedan när dom fått lite mer motorik börjar jag med lite mer hantering både i och utanför Bur, då brukar dom vara närmare 3 veckor.
Tänk på att inte stressa mamman heller, vissa blir väldigt stressade om man plockar iväg ungarna för tidigt trots att dom öppnat ögonen.
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
När kan man börja hantera de?
Hur har det gått för er och för den lilla bebisen?
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
Hej! Bebisen såg ut att bli bättre väldigt fort! Hon tar sig framåt men är fortfarande dålig. Har inte varit inne till veterinären då hon verkade bli bättre, ungarna mår fint och dem är nu 20 dagar gamla. Dem har nu flyttat över till en större Bur då mamma var alldeles för uttråkad i sin andra lite mindre Bur. När jag får tid så kommer det ett gäng bilder😊
Nu har jag även börjat hantera dem. Har dem oftast i sängen ungefär 2 minuter några gånger per dag. Det är mycket jobb! Det är väldigt mysigt att ha bebisar här hemma😍
#35 Men det där är fortfarande något som måste kollas upp. Att hamstern fortfarande är dålig är ett tecken på att något inte är som det ska…
Låter som att det kan handla om ett neurologiskt fel, och då kan det vara bättre för hamstern att slippa. Men som sagt, veterinär är det som gäller.
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
Ok!😊