Duger denna bur?
Vid 25 års ålder ska barndomsdrömmen gå i uppfyllelse - guldhamster!
Jag har läst på allt jag kan komma över men är rätt ny på detta forum, tänkte jag kunde få utlåtande från er experter.
Buren är 60x40, i minsta laget känns det som, även om det är lagligt. Tror ni att det kommer bli för litet? Gerbiler har bott i den för en massa år sen, man kan ju inte bygga lika mycket på höjden när det gäller hamster.
Utöver det som syns på bilderna har jag ett trähjul på 29cm, Hjul ska vad jag vet inte användas under 5 månader därför har jag inte listat ut den inredningen än.
Jag kommer givetvis att fylla på med mat och vatten när det är dags!
Konstruktiv kritik välkomnas :)
Nä den ser för liten ut skaffa en större.
Om längden är 60 cm och bredden 40 funkar den visst, det är en helt okej Bur! :) #1 Den funkar visst, det finns ju folk som har minidunor med måtten 50x40 och det fungerar. 60x40 är lagliga och acceptabla burmått.
Med Vänlig Hälsning Tindra
Medarbetare på guldhamster.ifokus
-Toulouse Cola Fanuel-
Kan även lägga till att det du bör möblera om lite då och då, och inte ha alltför mycket inredning så att hamstern får ordentligt med plats att springa på :)
Med Vänlig Hälsning Tindra
Medarbetare på guldhamster.ifokus
-Toulouse Cola Fanuel-
Jag tycker du har inrett buren jättefint! 🙂
#2 Det stämmer! Man vill ju självklart ha så stort som möjligt, det vill nog hamstern också :) Får mycket inspiration till burar och hemmabyggen på denna sida, får se om det blir någon uppgradering!
#3 Yes, det ska jag göra! Kul att fixa och skaffa nytt.
#4 Tack!
#6 Tack! Ja det finns ju mycket roligt att göra med akvarier och liknande, vad har du för Bur till dina? :)
#9 Haha tack! Trots att jag är betydligt äldre än de flesta nybörjare (och haft många olika sorters djur) är jag nojig över allt möjligt :P
Har sett bilder på Samla-byggen, väldigt smart! IKEA-drömmen vore väl Detolf, det får det bli om jag själv bor större i framtiden!
Hamstrar har inte så stort behov av att klättra så tror dem föredrar att ha mer plats att springa runt på och en del tunnlar älskar dem men jag tycker ändå din inredning är väldigt fin! de ser riktigt naturligt ut men försök att skaffa större utrymme det är bara min personliga åsikt många håller hamstrar hela deras liv i mindre burar som fortfarande har godkända mått och det kan ju också funka men då föredrar dem nog att verkligen ha tillgång till rasthage för att må optimalt bra och inte bli tjocka. Hjul är ju också bra isåfall.
#1 Kan du sluta säga saker utan att ha kollat upp det först 😕
#11 Håller absolut med! Hade denna Bur tillgänglig, tänkte se om den funkar eller ej. Uppskattar att du ger "kritik" utan att vara nedlåtande :)
Det beror ju lite på hamstern också, en del hamstrar vill springa mycket och ha stort och en del trivs med lite mindre.Om din hamster börjar med stereotypiska beteenden tex springer fram och tillbaka vid glaset hela tiden eller klättrar på vattenflaskan hela tiden för att ta sej ut,så brukar buren vara för liten eller att hamstern inte får utlopp för det den gillar att göra.Så jag skulle ha den buren du har och se hur din hamster beter sej när den är i buren innan jag skulle börja ändra på nått 🙂
Är alla toarullar uppklippta så hamstern inte kan fastna?(ser ut som en är det men ser inte om dom andra är det)
Medarbetare på Chinese crested ifokus.
Det ser bra ut. Kanske flytta på glasburken lite så att hamstern inte slår i något om den trillar ner? Svårt att se på bilden ifall det kan vara ett problem.
Jessica Jones (2015-)
- Sajtvärd för superhjaltefimer.ifokus.se - Medarbetare för halloween.ifokus.se -
#13 Tack för tips, ska hålla utkik efter det beteendet! Toarullar är uppklippta, vill inte att hen fastnar. #14 Ah, den kan jag flytta på! Har några andra små gömställen på lager också.
Bör man klippa upp toarullar?? Det visste jag inte. Brukar lägga in hela hushålls- och toarullar
Fint du har gjort :)
#16 Ja det har jag också nyss lärt mig, just för att det inte ska vara någon risk att hamstern fastnar. #17 Tack så mycket! :)
Har du en glasburk i buren? Det är ok sålänge du håller koll på att hamstern inte är för mycket i den eller sover i den, gör då kan det bli kvavt och den kan kvävas :/ :)
Med Vänlig Hälsning Tindra
Medarbetare på guldhamster.ifokus
-Toulouse Cola Fanuel-
#19 Usch då! Har sett det i många naturligt inredda burar, tyckte det var fint. Ska hålla koll på det, eller helt enkelt ta bort den. Bra att få tips innan den lille ska flytta in :)
Tycker det ser fint ut jag också. Bara hamstern får komma ut och springa varje dag. Men ja, ju större desto bättre. :)
//Flöffo
Kan uppdatera denna tråd med att jag köpt en Duna Maxi! (med tätt galler). Gigantisk! Får nog möblera om här hemma. Är det någon här som har en sådan, var har ni den isf? På golvet eller på en möbel?
#22 Nej jag har ingen,men ställ den på en möbel,kan dra kallt på golvet speciellt på vintern 🙂
Medarbetare på Chinese crested ifokus.
#23 Får se om jag hittar nåt passande. Lillan vänjer sig i den mindre buren så länge, byter när vi känner oss trygga med varandra :) (samma personer kanske inte läser min nya tråd, men jag fick hem en liten Doris i tisdags!)