Hamster iFokus

Hamster

Etiketteravelgenetikuppfödningguldhamster
Läst 558 ggr
FiffiLiina
0

Blödande ungar

Alldeles nyss när jag gav Panda Färskmat och välling så såg jag att två utav hennes ungar blödde ifrån näsan/munnen. Vad ska jag göra? Hjälp uppskattas!

MVH FiffiLiina

BettaSplendens
1
#1

Jag kan inte så mycket om hamstrar, mest gerbiler och deras snor är rött. Det kan nog ha något med att bottenunderlaget dammar. Hör du att det klickar är det luftvägsinfektion och då är det nog brottom till vet eftersom hamsterungar är så små går allt mycket fortare om dom blir sjuka Obestämd

Vänta på svar från någon mer hamsterkunnig, eftersom jag inte vet säkert, men tyvärr låter det som luftvägsinfektion.

Novis10
1
#2

Hur ser det ut, är det stelnat blod eller är det så att det rinner?
Vet inte om det är så lätt att hjälpa så små ungar utan att mamma hamster blir stresad och tar livet av alla ist..

//Nova
Besök gärna min hemsida här.


Medarbetare på Hamster ifokus!

FiffiLiina
0
#3

Det är typ rinnigt. De är 10 dagar nu.

MVH FiffiLiina

Novis10
0
#4

#3
Oj, det låter inte bra, att dem var lite äldre är ju bra då mamma hamster inte är lika känslig för att man rör ungarna vid den tiden. Hmm..
Har faktiskt ingen aning om vad det kan vara, men det lät iaf nte bra. Du kanske kan ringa och rådfråga en veterinär?
Jag önskar dig och ungarna lycka till iaf! :)

//Nova
Besök gärna min hemsida här.


Medarbetare på Hamster ifokus!