Hamster iFokus

Hamster

Etiketthamster
Läst 835 ggr
Toxxic
0

Snart flyttar de hit!

Efter mycket om och men samt sökande efter en lösning så har vi äntligen lyckats synka så att fem ullbollar får flytta från Köping till Göteborg.

Den 16 September åker jag till Vara för att möta upp roonja´s mamma och hämta hem:

Flingans Ice Angel, Guldhamster

Flingans Moonlight Star, VV

Flingans Just Me, VV

Mapilamis Frizzi, VV

Mapilamis Ella, VV

De Vintervita damerna kommer att leva som pensionärer hos mig och ska inkvarteras i ett glasterrarium med hylla på 75x40x35 och Ängel-Bängel ska få ett pallats i form av en stor Gabber "duna" på 99x40. Jag ska ordna med burarna imorgon och på onsdag och lägger upp bilder allt eftersom.

Jag ser supermycket fram emot att få hem tjejerna nu, det ska bli SÅ kul! Framöver är tanken att kanske, kanske ta en kull på Ängel om jag hittar en passande hane som jag kärar ner mig i.

Amun-Ra
0
#1

Så kul! Lycka till med nykomlingarna! Skrattande

 BlommaAnnicas Hamsteruppfödning Blomma

http://superpawshamstrar.blogspot.fi/

Toxxic
0
#2

#1 Tack!

FiffiLiina
0
#3

Vad roligt! Lycka till!:)

MVH FiffiLiina

Toxxic
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Har börjat pilla med Ängel-Bängels Bur idag. När hon flyttar in kommer det finnas en grävhörna med jord och givetvis mat och vatten Glad. Det som inte syns i bild men finns är en klätterställning som hänger i taket på buren.

Amun-Ra
0
#5

#4 Ser riktigt hemtrevligt ut! Skrattande

 BlommaAnnicas Hamsteruppfödning Blomma

http://superpawshamstrar.blogspot.fi/

Toxxic
0
#6

#5 Tack :).

Något tips på hur man inreder en Bur för dvärgar?