Hamster iFokus

Hamster

Etikettguldhamster
Läst 1426 ggr
Luisa
0

barnmat

hej. jag har köpt osaltad Barnmat till min hamster. det är mango och är osockrad står det och den är från 4 mån.  kan man ge sin hamster det?

Roxie
0
#1

Ja det kan du. Men det finns inte mycket i den sortens Barnmat som hamstern behöver.
Jag skulle rekommendera att ge en nyttigare Barnmat, tex spagetti och köttfärssås, lasagne, makaronigryta m.m. Som innehåller kött och annat som är bra.

// Sofia

Alexandrafridh
0
#2

Jag köper kallops-blandning till mina hamstrar. De älskar det och jag brukar ge lite extra av det till de hamstrar som behöver växa på sig lite =)

Luisa
0
#3

jag ska leta efter något med kött när denna barn mat tar slut. när jag skrev osaltad menade jag osockrad och råkade tydligen skriva osockrad 2 gr fast jag skrev osaltad på en. det står inte på paketet om det är osaltat eller inte men eftersom det är från 4 mån borde det väl vara osaltat med?

Roxie
0
#4

Ja, det är osaltat om du köper Barnmat under 1 år.

// Sofia

Luisa
0
#5

ok tack då ska min lilla hampis få lite Barnmat nu :)