Hamster iFokus

Hamster

Etiketterhälsabeteendekosthållningguldhamster
Läst 1398 ggr
Anfa
0

Blåöga

I förrgår (alldså i Söndags) så rymde Meja bakom "sockeln" (stavning?) i köket men hon verkade må prima när vi fick ut henne. Igår fick hon springa i hamsterbollen och hon såg ut att må jättebra. Men idag när hon kom ut ur boet, så var det liksom en blålila sörja runt ena ögat… Det är säkert torkat blod, men det ser väldigt läbbigt ut. Om jag inte inbillar mig så ser ögat liiiite lite större ut, typ svullet. Jag vet inte om det hände något när hon hade rymt, eller vad som har hänt. Vad tror ni att jag ska göra?

Tazzar
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Bifogar en bild, är det ungefär sådär ögat ser ut, som hamstern på bilden under den andra?


Anfa
0
#2

Nej, blåöga var fel ord av mig. Själva ögat är inte blått, utan runt om ser det ut som torkat blod ungefär.

Tazzar
0
#3

Okej, det är nog någon form av skada i alla fall. Man får också se upp med infektioner nu När det är varmt omkring. Du kan koka vatten (för att få bort bekterier), låta svalna och badda på ögat så att det håller sig rent. Annars är det bara att vänta och låta det läka.

Om det blir värre eller om hon börjar bete sig hängigt, uppsök veterinär.


Brownie
0
#4

Den ser blind ut tkr jag men ja är ingen expert direkt ;)

Tazzar
0
#5

#4 Det är inte trådskaparens hamster som finns på min bild i inlägg #1 Flört


Brownie
0
#6

#5 Oj,jag slarvläser som vanligt,mitt fel!

Anfa
0
#7

Det är lite sörjigt kring ögat idag, men jag ska vänta tills mamma kommer hem, så att vi kanske kan rengöra det lite. Men det är så nära ögat så det blir lite svårt. Tack för tipset Tazzar :)

Westis
0
#8

Koka kamomillté som du låter svalna. Svep försiktigt över ögat med en mjuk trasa/bomullspad som du doppat i téet.

Gör detta flera gånger om dagen.

Anfa
0
#9

#8 Tack för tipset ;)

Det "geggar av sig" när hon går int i boet tror jag, så nu ser det bra ut. Får hoppas att det går över :)

Anfa
0
#10

Näe, nu öppnar hon inte ögat! Blir nog ett veterinärbesök