Hamster iFokus

Hamster

Etikettguldhamster
Läst 717 ggr
Ebba-A
0

Duktig pojke!

Har i nästan ett år försökt toalett-träna Rexa, men misslyckat helt. Idag var jag och köpte chinchilla-sand, för jag tänkte att Klown ville ha något att gräva i ftersom jag sett honom göra det i spånet.

Fyllde en liten burk Sand att ha som bad och sen hällde jag lite i toaletten och ställde in båda i Klowns Bur.

Nu såg jag att han satt och grävde och tvättade sig i badet, och han hade både kissat och bajsat i toaletten!

Vilken duktig liten pojke va? ;)

Värd på Choklad iFokus

nonisaga
0
#1

Duktig liten pojke^^

Ebba-A
0
#2

#1 Verkligen! Här tränar man Rexa i ett år, men Klown klarar det på en timme ;)

Värd på Choklad iFokus

Royalz
0
#3

Duktigt :)

Min hane har lärt sig att gå på toa själv, även fast toan stog på 2:a våningen :)


membeel
0
#4

Keyla är toalätt-tränad hon också! ;)

Ebba-A
0
#5

#3 Hanar kanske är bättre på att uträtta sina behov på rätt ställen, medan honor helst bygger bon ;)

#4 Vad härligt! Ska nog skaffa en till toalett då :)

Värd på Choklad iFokus

nonisaga
0
#6

mina honor lärde det av sig själv så det är ingen skillnad mellan honor o hanar (när det gäller gå på toa) :)

Ebba-A
0
#7

#6 Det var ironiskt ;)

Värd på Choklad iFokus

Curlys
0
#8

Duktigt :)

nonisaga
0
#9

#7 haha okej jag blir lite trött på kvällarna så vi skyller på det ;D

chocomian
0
#10

Bra!

Alla mina hamstrar här hemma är rumsrena och går på toan ;)

Ebba-A
0
#11

Han har nyss kommit på en rolig lek som går ut på att klättar upp på det tipi-formade huset och leka spiderman i taket på dunan :s

Han kanske borde heta Spiderhamster istället? ;)

Värd på Choklad iFokus

[GeeGee]
0
#12

Jag tränarm in lilla Totte som bara är 9 veckor och det går ganska bra. Dock kissar han i toaletten men bajsar i sanbadet. Någon som vet varför han gör så?

nonisaga
0
#13

#12 dom brukar bajsa lite överallt så det kommer nog ta ett litet tag till sötnos totte lär sig :)

Ebba-A
0
#14

#12 Ge inte upp hoppet!
Min lilla pojke är ju bara fem veckor, mn förstod direkt hur man skulle göra.

Värd på Choklad iFokus

chocomian
0
#15

#11 Här hemma har jag en liten dvärghamstertjej som leker spiderman i buren >_< tur man snart ska fixa antoniuslådor ;P

Ebba-A
0
#16

#15 Här har man duna just för att slippa gallergnagandet. Men då klättrar han upp i taket och gnager. ><

Värd på Choklad iFokus

ememem
0
#17

Har hat Norton i en vecka nu och efter att han insett att toaletten inte var tänkt som hus så har han börjat göra alla behov där, använder lite vanligt kattströ i toaletten som bildar små klumpar.. jätte lätt att städa.

Denna kommentar har tagits bort.
Adina
0
#19

Dultigt :)

[GeeGee]
0
#20

Jaja, briljera på ni bara ^^ Känns inte alls som man är dålig när jag inte lyckas fått Totte att göra det han ska på ställena

Huldan
0
#21

Tomas är rumsren tror jag :D