Hamster iFokus

Hamster

Etikett: uppfödning
Läst 172 ggr
[._.hamstrar._.]
0

Sibiriska dvärghamstrar från samma kull i olika kön i samma bur?

Jag söker två nya sibiriska dvärghamstrar och undrar om jag kan ha en hona och en hane från samma kull i samma Bur? Jag är självklart medveten om att två hamstrar kan bli aggressiva mot varandra och även att motsatta kön kan göra honan dräktig. Jag har två akvarium som jag har använt till hamsterbur i storlekarna 100x50x50 på båda. Då hade jag två dvärghamstrar från olika kullar i var sin Bur men nu vill jag pröva något nytt utan att riskera något allvarligt. Så om de blir aggressiva mot varandra så kan jag alltid överföra den ena hamstern till en separat Bur. Vad jag ännu vet så kan sibiriska dvärghamstrar vara i flock eller i par men orsakar två motsatta kön från samma kull i samma Bur? Kanske är buren för liten för att två hamstrar ska kunna dela på den??
Jag söker därför svar på mina frågor innan jag tar några beslut.

UlrikaD
3
#1

Om du är medveten om att en hona och hane resulterar i bebisar känns ju frågan konstig. Dessutom med syskon.
Nej man har inte djur av olika kön ihop om det inte rör sig om planerad och kontrollerad avel. Så två av samma kön från en uppfödare som har bra koll på temperament på sina djur så har du störst chans att få två kompisar som kommer att leva bra tillsammans.

[._.hamstrar._.]
0
#2

Tack så mycket för ditt svar. Det var helt i linje av vad jag i början tänkte.

Jag ska formulera om min fråga till att sibiriska hamstrar från olika kullar med motsatta kön kan bo i samma Bur. Därmed att de parar sig, och jag är fullt medveten om att jag vill och kan bli en uppfödare med en kull med bra kunskap. Det är helt enkelt planerat och av kontrollerad avel.

Jag kommer inte ta beslutet att köpa av samma kön på närmaste tid utan undrar om framtiden och hur jag gör med uppfödning om det är något för mig.
Om uppfödning inte är något för mig så går jag absolut på ditt alternativ att gå till en uppfödare som har hamstrar av samma kön.

Jag håller helt med om att min fråga var konstig men ska formulera om den till det rätta hållet.
Jag tackar ännu en gång för ditt svar, det fick mig inse vad jag faktisk skrev.

Cireea
4
#3

Med tanke på att du inte ens har koll på vilka hamsterarter som faktiskt finns så bör du avstå från avel. 🙂

Andra viktiga frågor:
Har du koll på genetiken?
Vad är målet med kullen?
Vad är målet med din avel i sin helhet?
Ska ungarna registreras?
Har föräldrarna stamtavla?


"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck

91Marran
0
#4

Finns inget som heter Sibirisk dvärghamster. Det är ett påhittat namn för hybrider. Hybrider ska man inte avla på. Läs på om vilken art du vill avla på och skaffa djur från en seriös uppfödare.
Lycka till! :)

Mvh
Mig