Hamster iFokus

Hamster

Etiketterkosthållninghamsterfärskmat
Läst 164 ggr
Cireea
2

Hur ofta ger ni färskmat?

Nu var det ett tag sedan vi hade en sån här tråd inne på HiF, så jag tänkte att vi sparkar igång en ny. Hur ofta ger ni era hamstrar Färskmat?


"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck

Robbo&Breton
0
#1

Här ger jag robbarna Färskmat cirka 2-3 gånger i veckan. Lite äldre eller yngre och hamstrar som är lite magrare eller aningen på gränsen på lite för ”stora”. Får dock lite mer anpassad giva Färskmat, utifrån deras behov. 😊

  • Redigerat 2021-01-21 16:08 av Robbo&Breton
Thea.1
0
#2

Ger ca 3-4 gånger i veckan. Då Thea är ganska kräsen och inte gillar Foder :)

Men just nu är hon sjuk och vi ska på återbesök hos veterinären imorgon, så hon får bara Foder just nu.

:)

  • Redigerat 2021-01-21 18:41 av Thea.1
anma04
0
#3

Jag ger mina 3-4ggr i veckan. De är 7,5veckor och uppfödaren tyckte jag skulle ge lite oftare de första veckorna.

Cireea
1
#4

Låter sunt det ni skriver i era kommentarer.

Jag ger mina 2-3 gånger i veckan som mest, då med varierade livsmedel för att inte överkonsumera något. Äldre, dräktiga och digivande honor samt bebisar får oftare. 😊


"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck

L_819
0
#5

Jag ger 2-3 ggr men han äter inte det alltid kanske 1-2 ggr. Han föredrar Foder men verkar överlag inte vara så matglad. Favoriten är sallad och ägg :)