Både gamla o nya hamsterhuset till en början?
Imorgon ska vår hamster få flytta in i en ny Bur. Har även införskaffat ett större hus till henne, eftersom hon förmodligen kommer växa ur det hon har med tiden. Än så länge funkar det bra.
Funderar om jag borde ställa in båda två till en början, kanske imorgon? Med bäddmaterial i båda - så får man se om hon föredrar det nya eller väljer det gamla?
Tänkte att det kanske känns otryggt för henne att bara byta ut hennes hus, som är väsentligen större än det hon har nu?
Vad tycker ni?
…eller blir det förvirrande med två hus samtidigt? 🤔
Hon kan ha två gömställen det spelar ingen roll, hamstrar brukar gilla att ha gömställen är hennes gamla gömställe alldeles för litet skulle jag bara ta bort den pga den anledningen.
Jag har alltid flera hus i mina burar, har aldrig märkt att dom skulle tycka det är förvirrande. Brukar lägga rivet toapapper utanför så får dom själva bädda i huset dom vill ha (nuvarande hamstern tycker om att flytta omkring i husen, och han flyttar då bomaterialet mellan husen).
Jag skulle nog ha det gamla huset ett tag, om det är så att hamstern är lite osäker och behöver något som luktar "hemma". Om hamstern verkar trygg och säker i sig själv så spelar det förmodligen ingen roll.
//Jessie
#2 Det är inte för litet ännu
#3 Jag gör nog så att jag tar in båda husen - så inte allt blir nytt för henne :) Blir spännande att se v ilket hon väljer :)
vad menar du med bomaterial ? vadd?
SVEA
#5 Nej, jag menar toalettpapper :)