Någon?
Miss Emmi's uppfödning
Blogg: http://emmisibirier.bloggagratis.se
jag brukar ta bort det samma dag som parningen! ;) bara för att vara på den säkra sidan X)
// Claudia Bertheau
BlackandBlue's Guldhamsteruppfödning
www.Blackandblues.weebly.com
Jag lät min hona ha det ungefär en vecka efter parningen men sen tog jag bort det 🙂
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
Mina honor verkar ha jättetråkigt utan hjul
Miss Emmi's uppfödning
Blogg: http://emmisibirier.bloggagratis.se
Kan någon förklara varför man ska ta bort hjulet? Gravida kvinnor kan ju träna så varför skulle inte hamstrar kunna göra det?
Miss Emmi's uppfödning
Blogg: http://emmisibirier.bloggagratis.se
#6 det är inte för mammans skull som hjulet tas bort utan för ungarnas! Stor risk att de klämmer sig eller skadar sig på hjulet när dom är så pyttesmå & börjar kravla omkring. Ta bort alla lösa föremål som utgör en fara.
Men då borde det väl räcka att jag tar bort hjulet när ungarna är födda? De första dagarna kan de ju ändå inte kravla omkring.
Miss Emmi's uppfödning
Blogg: http://emmisibirier.bloggagratis.se
Jag fick en oväntad kull, fick fel kön hos djuraffären, och upptäckte det inte förrän kullen var född. Min hona boade i hjulet, vilket såklart inte blev så bra.
Jag skulle ta ut hjulet innan kullen var född, åtminstone en vecka före. (Jag är dock inte uppfödare, så)
//Jessie