HJÄLP
Hej, jag har två hamstrar, en hona och en hane. Hanen är 5 månader och honan 2,5 månader. Hanen väger 39 g och honan 51 g. Ingen av dom hade mat i kinderna då. Jag är lite orolig att han ska väga för lite, jag vet inte vad jag ska göra, ska jag byta Foder, ge honom mer eller andra grönsaker? Brukar ge honom majs, ibland paprika och gurka och så har han fått skinka några gånger. Honan får samma mat. Tycker det är jättekonstigt då honan är yngre men mycket större än honom.
ang vikten så vet jag inte riktigt vad de ska ligga på men generelt i många djurarter så är honorna större! och detta gäller hamstrarna med^^
// Claudia Bertheau
BlackandBlue's Guldhamsteruppfödning
www.Blackandblues.weebly.com
Är djuren från uppfödare eller från djuraffär? Men 39 gram är inte så farligt. Ge honom lite mer feta fröer och sånt så kommer han gå upp lite mer. :)
Mvh,
Jossan Medarbetare på Svenska Hamsterföreningen.ifokus
#1 Okej tack så mycket!
#2 Bra, ska komma ihåg det
Hanar är oftast mindre än honorna. Jag ger mina Barnmat dagligen som innehåller mycket protein (kyckling med rotfrukter/potatis) :)