Hamster iFokus

Hamster

Etiketthamster
Läst 886 ggr
The Idizen
0

Vill inte gosa

Ibland när jag kommer till Muffin på kvällen vill hon inte gosa. Jag vet inte vad jag ska göra då eftersom att jag ibland inte gosat med henne innan då. Ska jag lägga tillbaka henne?

Live Hjärta Laugh Hjärta Love Hjärta

Cafesinner
0
#1

Vissa hamstrar är gosiga, andra inte, tyvärr!

The Idizen
0
#2

Oftast är hon gosig men vissa kvällar vill hon hellre ner från handen och in i buren. Ska jag låta henne gå ner igen då? Kanske borde jag komma ett par gånger om dagen istället, då kan hon ju välja när hon vill..

Live Hjärta Laugh Hjärta Love Hjärta

Cafesinner
0
#3

Ja om hon inte är sugen hade jag låtit henne vara:)

Anna4077
0
#4

Vill hon inte tycker jag du ska stoppa ner henne igen. Inte så mycket man kan göra tyvärr. Försökte förklara för Roffe att man ibland får offra sig om någon är ledsen och behöver hamstermys. Han förstod tyvärr inte det. Gosa får man göra på deras villkor. Jag lyfter upp Roffe ofta under dagen. Om han vill så klart. Men om jag går förbi buren och han är vaken kan jag inte hjälpa att smyga ner handen :p så hur ofta du lyfter upp hamstern beror väl på dig och hamstern. Tycker inte man ska hålla på att väcka hamstern hela tiden men om den är vaken så kan den ju välja :)

Anna och taxen Max