akvarium?
kan man ha en guldhamster i ett akvarium (UTAN VATTEN)?
I så fall så är det ju glas som botten, glids inte tassarna isär då om ni förstår vad jag menar?
Frida
Man har ju sågspån eller annat underlag i botten.
de gräver väl? Eller??
Frida
Jag har akvarium till min ena. Jag har tidningspapper i botten och strö över :) Fungerar utmärkt :) hamstern gnager lite i tidingspappret i kanterna med så det uppskattas. Lättare vid städning med :)
tack! :)
Frida
vad har ni för mått på era akvarium?
Frida
en snabb fråga bara, Jag har inte fattat det där med toalett och sandbad eller är det samma sak. kissar och bajsar det i sandbad? Eller vad ska man ha för toalett
Frida
#7 En del kissar i sandbadet, andra inte.Man kan ha två sandskålar om man vill oftast kissar dom bara i ett av dom
Medarbetare på Chinese crested ifokus.
#7 Mina kissar och badar i sandskålen. Om man vill kan man ha två sandskålar, eller så kan man ha en sandskål och en skål med kattsand (ej klumpbildande), spån eller annat och ha det som toa.
//Jessie
så fina burar ni har! :)
Frida
Jag tycker likt många andra att akvarium är det allra bästa alternativet:) Hamstrar gräver ibland, vissa mer än andra, men inte alls som till exempel gerbiler.