Hamster iFokus

Hamster

Etikett: rysk-vintervit
Läst 517 ggr
mizuki
0

En eller två? En gång för alla...

Hade en vintervit dvärghamster som liten, världens gosigaste trots att den var inköpt i djuraffär. Nu har jag återigen blivit sugen på att ha en.

Det verkar vara delade meningar om man ska ha en eller två, dock. Enligt Svenska Hamsterföreningen, citerar; "Campbells och vintervita kan man antingen ha ensamma, parvis eller i små grupper. "

På forumet råder det delade meningar. Kan vi inte reda ut detta en gång för alla? Vill inte köpa en ensam vintervit om den mår dåligt av det :)

UlrikaD
0
#1

Egentligen finns det väl inga delade meningar. Antingen följer man lagen eller så gör man det inte.

Har man tur så har man två kompisar som leker tillsammans hela livet. Har man otur så har man två som bråkar som man måste dela på.

Men enligt lagen så ska de bo två och två, vilket i praktiken då innebär att alla bör få chansen att få en kompis.

Sen hur lätt det är att sätta ihop en vuxen med en kompis är ju en helt annat fråga.

mizuki
0
#2

Om lagen säger att man ska ha två så är det ju det som gäller :) Då blir det en guldhamster för mig istället!

Konstigt av hamsterföreningen att skriva att man kan ha dem ensamma om det är olagligt?

jossa5
0
#3

#2 Näe, jag skulle tro att dom menar att om man provat ha hamstrar tillsammans men dom bråkar, eller att ena hamstern dött, så går det att ha dom en och en.

Lagen säger att dom ska vara två och två om det inte är speciella omständigheter som gör att dom inte kan vara tillsammans. Tex att dom bråkar osv.

Mvh,
Jossan                         Medarbetare på Svenska Hamsterföreningen.ifokus

Roxie
0
#4

Svenska Hamsterföreningen? Finns inget där som säger att de ska vara ensamma?

// Sofia

Vildvittrans
0
#5

Ja, precis. Lagen säger att de inte ska bo ensamma men att det finns undantag. Alltså att man tex har provat men det inte fungerar. Sen får vi inte glömma att det finns Kinesisk dvärghamster som ofta är väldigt svåra att ha annat än ensamma. Iaf många av de vi har i Sverige. I england har man ofta Kineser i stora grupper och det hade även Pernilla när hon avlade Kineser. 

Sen är det tyvärr också så att många Vintervita är svåra. Det är väldigt trist och de som avlat i många år har sett att de blivit allt mer svårare vilket är ledsamt och absolut något vi uppfödare måste se till att jobba med. Så det är inte alltid helt lätt att säga att det ska vara si eller så. Funkar det ska man ha två, funkar det inte går det inte. Likaså kan uppfödare sälja ensamna hamstrar om de sett att kanske mamman först och främst kastat ut ungarna så fort de blivit runt 4v. Ser man dessutom att det tjaffsas och bråkas mycket bland ungarna sinsemellan kanske man inte har något emot att sälja de ungarna som ensamhamstrar och sen sätta avelsstopp på både dom o mamman.

Sen är det alltid lätt för personer som själva inte avlar och själva inte ser alla problemen att skrika högt med massa pekpinnar.

Jag själv tror att Vintervita och Kineser hade gått fint att ha ihop om vi helt ändrade på hur de bor. Enorma burar med stora möjligheter att bygga tunnlar osv hade nog gjort att desto fler hamstrar hade hållt sams. Men det är mina egna privata små funderingar.

Här bor de flesta Vintervita i par med vissa undantag. Undantagen visar inga tecken på att må dåligt. Får undantagen gå i avel erbjuds de sällskap av en dotter/son. Funkar inte det är det inga hamstrar jag vill avla vidare på. Då kan de, om rätt hem dyker upp, få omplaceras om ensamhamstrar.

Hälsningar 
/Emma Öhr

Medarbetare på Svenska Hamsterföreningen ifokus.

Även dvärgsektionsansvarig i ovanstående förening.

Min uppfödning: Vildvittrans dvärghamsteruppfödning

 

UlrikaD
0
#6

Det står ju på SHF:s sida det hon har klistrat in överst. Är väl det hon tänker på. Hon skriver ju inte "ska" vara ensamma utan "kan" vara.

Vildvittrans
0
#7

#6 Syftade du på mitt svar? Mitt svar är generellt eftersom ts även skrev att hon fått dubbla svar på forum.

Hälsningar 
/Emma Öhr

Medarbetare på Svenska Hamsterföreningen ifokus.

Även dvärgsektionsansvarig i ovanstående förening.

Min uppfödning: Vildvittrans dvärghamsteruppfödning

 

UlrikaD
0
#8

#7 Nej, svarade Sofia, ditt inlägg hann komma emellan.