Hamster iFokus

Hamster

Etikett: hamster
Läst 1718 ggr
becca93an
2

Har min hamser feber ? Eller är hon sjuk ? ELler?

Hej! En fråga… Kan en hamster ha feber? Hur märker man det ? 

Min lilla älskling på lite över året har jag märkt varit kanske lite lugnare på sistpnde. Men ändå pigg på kvällarna å så, som vanligt… Men börjar väl märka av lite att hon e lite äldre… På pälsen ser jag det lite tror jag..

Men idag så är hon jätteslö. Går långsamt och blicken är inte densamma…. Öronen lite mer bakåt… I morse var allt bra men nu för två tmmar sedan när jag tog upp henne så satt hpn bara helt stilla… Nu ligger hon å sover, vill inte väcka henne utan låter henne sova å sen får jag se om hon vaknar vid sju eller åtta som hon brukar göra….

Men såååå orolig……. Vad kan det bero på ?

becca93an
3
#1

Föresten! Hon äter och så! Hör henne äta och hon har tagit emot mat å så. Dock en gång så ville hon inte ha… Å det har aldrig hänt förut! Hon e ju galen i sina solrosfrön. Men sen räckte jag fram en hamstergodisbit till henne bara för att se om hon ville ta den å de ville hon…..