Marsvin träffa hamster?
HEJ!,
jag ska få ett 2 års gammalt marsvin imorn och som ni kanshe vet så har jag en hamster som heter Melvin :)
jag undrar om marsivi och hamstrar kan träffas?
mvh/michaela
*marsvin
Ja, men de har ingen som helst nytta av det.
Varför ska du låta dom träffas? Jag tycker inte du ska göra det men.
Do you want my heart between your teeth? - Ellie Goulding
Justin Bieber - 23/4 13 
Håller med dem över. De har ju liksom ingen nytta av att träffas. Visst kan du göra det. :) Men det blir ju liksom ingen lekstund som om du skulle sätta ihop 2 hundar.
jag lät min hamster nosa lite på min kompis marsvin bara för att kolla hur de reagerade, hamstern blev nyfiken och marsvinet blev lite rädd.. men du kan ju testa men det händer ju som inget.. :)
Men guldhamstrar ska ju inte träffa andra djur.. Förutom typ hund och katt.. Jag skulle inte gjort det. Dessutom ska marsvin vara två..
Jag skulle inte ha låtit dom träffats, eftersom det enbart är en risk. Dom har inte samma kroppspråk, och dom kommer inte kunna leka eller så. Dock kan dom skada varandra.
Så jag tycker inte du ska låta dom träffas (:
//Jessie
#6 Nja, jag skulle inte precis låta mina hamstrar träffa en katt…
Do you want my heart between your teeth? - Ellie Goulding
Justin Bieber - 23/4 13 
Jag skulle inte låta mina hamstrar träffa något djur förutom andra hamstrar. (Och förmodligen inte ens det, eftersom mina dvärgar är aggressiva)
//Jessie
Inte jag heller. Inte ens hamstrar, eftersom jag har guldhampisar. Men om de paras är ju en sak. 
Do you want my heart between your teeth? - Ellie Goulding
Justin Bieber - 23/4 13 
Varför egentligen?
Melvin är väl en guldis & dom är solitära djur. Alltså så ska dom gå en & en.
Melvin & marsvinet kommer inte direkt att leka, så det är väldigt onödigt.
#8 Inte direkt jag heller ;) Men det finns ju snälla katter och snälla hundar, och dumma katter och dumma hundar.. You know :)
#12 Det handlar ju inte riktigt om hundar/katter är dumma eller inte. Ibland beror det på raserna. Katter kan man vänja vid hamstrar vid ung ålder. Vissa hundar har väldigt mycket jaktinstingter så dem kan ju liksom inte vara ihop med en hamster, och vissa har typ inga alls som mina chihuahuaor tex. 
Jag har absolut inget imot att sätta ihop mina chihuahuaor med hamstrarna. Skulle därimot inte sätta ihop mina shibor med hamstrarna. Min ena katt kan vara ihop med hamstrarna. 
#13 Jag vet, men visste inte riktigt hur jag skulle säga det xD Charlie2006's katter är ju liksom snälla. ;)
#14 Hahah. :)
Tycker det rentav är onödigt för dem att träffas.
Inget av djuren får ut någonting av det liksom :)
Sen hoppas jag att du inte tänker låta ditt nya marsvin bo ensam, för det låter så på ditt inlägg.
Häst, Vardag & Hund
nouw.com/WallHund
Jag hade nog inte satt ihop en liten gnagare med en större gnagare. Eller gnagare alls av två olika arter, just för att dom är väldigt oförutsägbara. Och ingen av dom skulle ha någon direkt nytta av att träffas heller..
När jag hade hamster och kanin så träffades dom aldrig.
Däremot träffar mina gnagare katt och hundar, det har aldrig varit några problem. Min förra kanin Tudor och nuvarandra amstaffblandning Tyra var oskiljaktiga. Dom älskade verkligen att bara finnas nära varandra.
Sen fick min förra hamsterkille också träffa en annan guldhamster, en hona. Men detta var antingen genom galler eller genom en springboll. Vi var inte intresserade av att para dom men ville se hur dom reagerade. Och oj vad dom pussades genom springorna :)
Men som sagt.. Ser absolut inte varför olika gnagare ska träffa varandra.. Jag är nog rädd att något ska hända.
Mvh Jenna