Hamster iFokus

Hamster

Etikett: hamster
Läst 539 ggr
tove1717
0

Hur får man tag på en sån?

Hej! jag har haft 2 vintervita hamstrar. Tyvär lever dem inte längre.Nu vill jag inte ha någon grå dvärghamstrar.Min kompis har en svart dvärghamster och jag har set på blocket fläckiga det står att det är väldigt ovänligt. Men varge gång jag går till djur affären är alla lika gråa.

Vet någon var man köper en fläckig dvärghamster eller en svart eller kanse någon med någon teckning.

Charlie2006
0
#1

Svarta och "fläckiga" dvärghamstrar är troligen campbells, finns svarta hybrider också (korsning mellan campbells och vintervita).

Dom är väl inte allt för ovanliga. ;) Gäller bara att leta på rätt ställe, hos uppfödare. :) Sedan är det inte så många uppfödare av campbells just i sverige.

Kommer bl.a få kullar med svarta Campbells till våren här hemma, samt lite annat smått och gott i färgväg. :)

Min hemsida

"Om man inte vet vad man ska, är det ingen idé att skynda sig. Man vet ändå inte när man kommer fram."

//Frida

Olivia8383
0
#2

Du kan ju alltid kolla här om det finns några tillsalu :)

Hälsningar Olivia, stolt hamsterägare med egen pytteliten uppfödning www.nackrosenshamstrar.weebly.com

[Em_I_Am]
0
#3

Hör med Roslagens och Snögatans. De kan ha fläckiga Campbells, även svarta.