min älskade lilla flicka :'(
Min älskade lilla saphire flicka dog endast 5 månader ung, helt utan förvaring och helt utan tecken på sjukdom.. Hon brukade alltid komma ut ur huset runt 20.00 tiden för å få komma ut ur buren å vara i min famn några timmar el leka i lekhagen, var så gott som alltid på pricken kl 20, men i tisdags hände inte det, blev lite orolig men tänkte att hon kanske var trött..
När jag inte hört henne på flera timmar o klockan närmade sig 03 så var ja å kollade (har mina 2 hamstrar i olika rum då ena hade kvalster så ville inte utsätta henne för de även om ja självklart behandlade henne med, och hamster nr 2 är en hane å blir som tokig när han står i närheten av flickan) så låg hon död i sitt hus 
Hon har inte haft några tecken alls, utan hon har varit sitt gamla vanliga jag, ¨å velat komma ut varje kväll samma tid å var hur go som helst både mot mig å barnen….
Så min stora fråga är, vad tusan kan de bero på? 5 månader, då har de väl precis börjat räknas som vuxen? Kan de va nån underliggande sjukdom som inte visat sig? Hon har varit sig själv fram till att hon dog… Helt sig själv…..
ÅH de här tar knäcken på mig :'(
Kanske bör tillägga att hon är från första början zoohamster, sen köpte ja henne ifrån hennes ägare när hon var ca 3 månader..
Sov gott gumman, tänker bara varför varför du hade minst 1 år framför dig :(
Beklagar sorgen! Kan det vara så att hon fått en hjärnblödning, som kom hastigt?
ingen aning, men är nog mkt möjligt, men var hon inte lite väl ung för de? =/
Så sørgelig, forstår at du er trist - og det blir et sjokk når døden kommer så brått og uventet.
Kram fra Anne-Hedvig
#2 Jag tror tyvärr att de kan få det i alla åldrar (precis som människor). Jätte tråkigt när det händer, men skönt att det hände medan hon sov.
Åh, så tråkigt. Jag beklagar.
Så trist. Beklagar!
Kan inte dödsorsaken vara Papova förresten? 
#7 Det är väl en dvärghamster..? :s
jo de va en dvärghamster tjej så papavova är uteslutet, som tur är! Men de borde man väl känna på dem oxå, iom att guldisarna får fullt med tumörer = knölar
#9 - Ah sant. Tänkte inte på det.