hö?
Hej!
Vad använder ni till Halmsterns allmänna trevnad? Hö, halm, sågspån?
Äter Halmstrar hö?

Hö ska inte hamstrar äta. Kan vara rätt vasst och kan förstöra kindpåsarna.
/ Maria. med-arbetare på Sommar

Vissa säger att hamstrar kan äta hö om man har sönder dom i småbitar så stråna inte är så långa, men jag tycker att även det kan fastna i kindpåsarna så hamstrar ska INTE äta hö :)
Mjukt ängshö, tror jag det va, ska tydligen kunna va okej för hamstrar att boa med då de tydligen bara bär runt det å inte stoppar det i kinderna. Dock tror jag att hamstrar föredrar saker som är enklare att boa med, t.ex. rivet toapapper å t-shirtremsor.
Jag använder sågspån till min guldhamster.
Jag ger toapapper till henne också så hon kan göra iordning sin egen säng. Har hört att man ska INTE ge hamstrara Hö för det kan fastna i deras kindpåsar.
Mjukt hö eller torkat gräs funkar. Vanligt hö kan sticka igenom kindpåsarna. I boet är det dock bäst med rivet toapapper.
Hamstrar äter inte hö. De boar med det.