Anmäla någon som kopierar från min hemsida?
Som en del vet har jag haft problem med en (så kallad uppfödare) som jagat mig efter det att jag bland annat nekat henne hamsterunge.
Gick in på hennes sida nyss eftersom hon tidigare kopierat min hemsida och ser att hon fortfarande kopierar texter från min sida rakt av trots att jag har copyright på min sida. Ska man anmäla sånt eller ska man bara skita i det? Snart snor hon väl mina bilder på mina hamstrar också *suck*.
Polisanmäl, sånt beteende är oacceptabelt.
Hälsningar Amanda och kaninerna
Ja jag är bra sugen på det. Den här människan är inte klok och jag börjat tröttna ordentligt.
Som ovan skriver, polisanmäl.
Sådant blir man bra trött på, polisanmäl tycker jag!
Fast det är bara vissa stycken i texterna hon kopierar ordagrannt. Hon fyller i med lite eget emellan styckena och tar inte med allt jag skriver. Men det som är mitt har hon inte ens ändrat ett enda ord i. Fy fan för såna. Jag har lagt ner massa tid på att formulera mig och jag vill INTE att en oseriös uppfödare som hon använder mina ord. Blir så arg så jag skakar :S
Ska se vad polisen säger. De har väl inget större intresse av att lägga ner tid på sånt kan jag tro. Men rätt ska fasen vara rätt!

Har varit med om det några gånger med chinchillor där folk tagit bilder till sina hemsidor och lagt dem under kullar väntas.
Där har det räckt med några riktigt ilskna mail med väl valda ord så har bilderna försvunnit.
Måste tillägga att det är bäst att polisanmäla nu innan det blir ännu värre.
Vad heter din sida föresten?
Hälsningar Amanda och kaninerna
Usch så fräckt Ulrika! Att det ska vara så svårt att fråga först om man vill låna en bild. Och att dessutom lägga dom under kullar är ju helskumt!
Ja jag håller på att titta på polisens hemsida nu hur man gör. Om jag behöver ringa eller kan göra en anmälan via internet. Lättare att göra det via internet eftersom jag vill länka till min sida hon har kopierat och hennes sida där man ser att hon har samma texter som jag har.
Min sida heter www.vildvittrans.tk
Har du sagt till henne innan om det ? Eller hon bara ignorerar? polisanmäl för det hade jag gjort. Jag brukar först ge en varning och säga till personen. Tar personen sen inte bort det så polisanmäler jag. Dock har jag aldrig behövt gå så långt som en polisanmälning då det räck att jag skrivit till personen i fråga..
Ja jag har påpekat att det inte är okej att kopiera min sida innan men det hjälper tydligen inte :S
Visst, jag hade kunnat skälla ut henne än en gång men jag känner inte för det egentligen. När människan inte går att prata med är det svårt.
Då hade jag polisanmält. Du har ju faktiskt sagt till henne, så printscreena det som hon kopierat rakt av och ha det så du kan jämnföra med dina bilder. Det är ju bevis ifall i fall hon skulle få för sig att ändra det.
jag menade med din text. Inte bilder.
Hur print screenar man? 
finns en knapp uppe på tagentbordet, på min laptop är den i översta raden. där står PrtSc/ SysRq på min knapp xD
Jag hittar knappen men inget händer. Det står Prt Sc i svart och under det står det på samma knapp Sys Rq med blå text. För att komma åt det som står med blått brukar jag få trycka Fn som också står i blått. Tänkte att jag kanske behöver trycka in shift för att printa men inget händer. Eller läggs det någonstans automatiskt bara?
Jo nu kunde jag!! :D
:) Bra, det är alltid bra att ha bevis om hon skulle få för sig att ändra på texten.
Absolut. Nu är det sparat och jag har anmält henne. Får se om hon fattar nu då. Tack alla för hjälpen!
Nu ska jag gå o gosa lite med mina små skruttar o försöka tagga ner lite :)
Testa att trycka på prt sc och sen gå in i typ paint och klistra in :)
/Sandra - Sajtvärd på Dvärghamster iFokus
gör det. Inte lönt att gräva i det mer just nu iallafall. hoppas det går igenom.

För flera år sen råkade jag ut för samma sak, en ung tjej som snodde text från min hemsida och la upp på sin. Hon la till några enstaka egna stycken, annars var det kopierat helt och hållet.
Jag skrev ut allt så att jag hade bevis och skrev sen ett väldigt tydligt mail till henne med väl valda ord och mina åsikter kring hennes beteende och sa att om texten inte försvann omedelbart från hennes sida så skulle jag polisanmäla. Har för mig att texten försvann illa kvick från hennes sida och ersattes med hennes egen information. Därefter så var det en del gulliga och ursäktande mail oss emellan ett tag ;)
Gillar att "uppfödaren" helt plötsligt har en blixten och en mulle också. 
Hejsvejs~
Ja, att unga människor kan göra så skulle jag kunna ha överseende med. Och för det mesta räcker det ju att man bara hör av sig och förklarar att det inte är okej att kopiera på det viset. Tycker man tex att en informativ text är välformulerad och bra kan man ju istället fråga om det är okej att citera om man skriver vem som ligger bakom texten också.
Men den här människan är vuxen (strax över 30 år) och gör detta på pin kiv. Det stör mig. Jag har som sagt redan påpekat att hon härmat o kopierat min sida en gång förut men det hjälper inte. Tycker det är trist att det ska behöva bli bråk och egentligen är det inte hela världen. Men jag är lite av en principmänniska. Jag vill bli bemött så som jag bemöter andra i såna här lägen. Idag ville jag tex visa upp en hamster som kommer flytta hit. Därför frågade jag ägaren om jag fick låna bilden och va noga med att skriva att bilden tillhörde henne. Det är ju egentligen varken särskilt krångligt eller svårt att göra rätt för sig.
Kan du/får du länka hennes sida?
♥ Den som sa att lycka inte kunde köpas med pengar, glömde djuren ♥
Jag skickar meddelande till dig mjuhm.
#25
Du skulle inte kunna skicka ett meddelande till mig också?
Detta är oacceptabelt!
Även jag har vart med om det och man blir så fasligt arg och irreterad, jag tycker det är rätt att polisanmäla henne som de andra redan sagt.
//Nova
Besök gärna min hemsida här.![]()
Medarbetare på Hamster ifokus!
Jodå. Jag skickar meddelande. Kan va bra att hålla ett öga på den där. Gör hon så mot mig kan hon göra så mot andra.
Jag är inte mycket för att prata skit eller hänga ut folk annars. Jag är rakryggad och tar eventuella problem "öga mot öga". Mina åsikter om andra håller jag gärna för mig själv och försöker komma överrens med alla oavsett om ens åsikter går isär. Men jag finner mig inte i vad som helst och när bägaren väl runnit över blir jag ordentligt arg. Det är väl där jag befinner mig just nu. :S
Skicka ett meddelande till mig också!
Har själv blivit kopierad, personen i fråga ändrade några enstaka ord och trodde att det var OK. Men efter att jag kontaktat henne och sagt att jag kommer anmäla om hon inte tog bort det så försvann det inom några minuter.
Hälsningar Amanda och kaninerna
Du har ju all rätt att bli arg. Och om du vill får du gärna skicka adressen till mig med, så ska jag kolla vad hon igenom hur det ser ut med kopieringen. Trams från folks sida. Ditt är mitt, och mitt är mitt måste vara mottot för vissa -_-
Ok, länk kommer till er. Ska bara gå in o se så hon inte ändrat först. I så fall skickar jag print screenen istället.
Hon verkar hålla på med sidan iaf för nu har hon bytt design på den. Men texten finns ännu kvar. Hinner ni inte se så får ni säga till.
Jag såg inte det, hon hann ändra :P
Fast skönt att hon iaf har ändrat nu! :D Ska se om det går att bifoga dokument i meddelande här.
Gör så, annars får det va :) Men tycker ändå hon förtjänar en spark i rumpan.
Jodå, jag tar sats här hemma så det ska hon nog få. Hon får jäklas med någon annan. Eller kanske sköta sitt lite bättre helt enkelt :)
Ja, ok om man tar inspration av andra (ursäkta stavningen för vet inte hur det stavas) men inte kopiera rakt av. Dryga böter på det jaaow :D
Jo men hon har mailat mig nu och säger att hon inte kopierat. Så jag antar att hon har fotografiskt minne o därför har kunnat återge mina texter ordagrant. Blä. Nä nu får jag ta o grejja lite här hemma. Imorgon är det nyår o vänner kommer på middag o vin. Skönt med lite roligt att tänka på :)
^^ vi skulle också ha middag men folk drar sig ur till höger och vänster -_-
Vad tråkigt :-S Hoppas det blir några kvar ändå och blir det inte det får ni göra det mesta av situationen o bara mysa själva. :) Jag, sambon o sonen firade ensamma förra året för alla skulle åka iväg och vi kunde/ville inte lämna alla djuren (visste inte hur ena katten reagerar på smällare så vi ville vara hemma med honom) så vi hade jätte mysigt ensamma. Åt gott, spelade spel o hade det bra. Skönt att kunna få fira nyår i mjukisbrallor o favvotröjan o slippa klä upp sig o allt dessutom ;)
Ja, vi gjorde det förra året ^^ Men jag tycker det är så jobbigt att se mina djur bli så rädda :S Sen bor vi ju i Helsingborgs ghetto och dom smäller varje kväll här och har gjort i 2 veckor. Dessutom är det småbarn som smäller.
Ja, det är lite samma sak här i Ljungby. Tycker det borde förbjudas. För djurens skull :S
I år fick min mamma nog. Hon o hennes man hyrde en stuga lång ute i skogen o tog med sig både hund o katt dit ut. Där bor de nu och kommer inte hem förrän efter nyår haha. Men jag förstår henne. Det är mycket som står på spel. Hon tränar mycket med sin hund, ska ta mentaltest snart o börja tävla. Då kommer de kontrollera att hunden int är skotträdd. Dumt då om hunden blir skrämd av någon raket som kommer farande. Sånt sitter ju i hela livet sen ofta.
Pma gärna mig med, nyfiken.
Det är bara så tråkigt. Jag avskyr raket, är livrädd för dom och katterna här likaså. Men människor som inte har djur ser det antagligen inte samma sätt som vi. Det värsta är bara att dom smäller innan 12, klockan 12 och efter 12. Här fortsätter det i flera veckor frammåt dessutom. Förra året fick vi en smällare kastad på vårat fönster av småglin. Kan tillägga att jag rasade ut och skrek på dom efter konstens alla noter. Blev så förbannad. Dessutom satt katterna i fönstert när dom gjorde det.
Lite OT kanske men: Usch såg förra året att det var några idioter rent ut sagt som tog med sig sin stackars rädda hund på gbg's raket uppskutning och hunden satt o hyperventilerade hela tiden! Pep och gnällde gjorde den men ånej dom brydde siginte ett skvatt om hunden. Den såg helt hemsk ut ett tag när det var som värst, tryckte sig mot marken och andades som en blåsbelg(stavning) tills ägarna tyckte att dom skulle gå ännu närmare och titta, hund-stackarn satte sig på tvären och vägrade följa med dom så då band dom honom/henne i en bänk och gick själva!
Fruktansvärt själviskt tycker jag när hunden var så rädd…
Undrade iaf om du kunde skicka ett medelande med hemsidan till hon som kopierade? 
vill också gärna ha pm, det har även hänt mig det där med bilder och text! :(
Riktigt vidrigt det där med hunden :( Fy vad arg jag bliiiiiir.
Usch ja :( Med risk för att låta gammal o bitter så önskar jag att det skulle förbjudas helt. Det hade varit bättre om alla kommuner höll i ett fyrverkeri vid tolvslaget på nyårsafton på en bestämd plats och de som kanske bor på landet får ansöka om tillstånd. Då hade åtminstone hundägare kunnat se till att vara en bit ifrån där det smäller och vi med katter hade kunnat ha persienner nerdragna o musik på hemma eller något så att de inte påverkades så mycket. Men nerdraget o musik hjälper ju inte när folk smäller precis utanför lägenheten i flera dagar i sträck :-S
Håller med. Avskyr smällare och hatar folk som smäller. Min sambo gillar att smälla, men jag låter det inte komma in smällare innanför denna lägenheten. Never. Avskyr det.
Dom människorna som bor här är dumma i huvudet. Smäller mellan lägenhetshusen och inte på öppen mark. Önskar att dom hade haft hjärnceller nog till att skjuta iväg dom på fotbollsplanen som ligger 1 minut härifrån men icke.
#47 Ja precis!
Nä sånt struntar dom i. Jag förstår mig inte heller på föräldrar som låter sina barn vara ute o smälla.
Känner en kille som skulle tända på en stor sån där bomb en nyår för många år sen. Han va 15 år. Den tog sig inte för veken eller vad det heter slocknade. Så han gick fram till raketen igen, böjde sig över den och tände på igen. Men då va ju veken så kort att raketen avfyrades direkt. Rakt upp i hans ansikte. Han låg i koma länge och fick lära sig allt igen från början. Att äta, försöka prata, vilka hans föräldrar är osv när han vaknade. Idag lever han i lägenhet med assistent. Han är blind, döv på ena örat och kan bara gå med hjälpmedel. Frallan, som han kallas, tycker säkerligen inte att raketer är så roliga längre.
Hände min lillebror med, dock blev han inte så skadat, men fick brännmärken i huvudet efter en hemmagjort bombsak. Han gick också fram till den för det smällde inte. Han petade till den med foten och pang sa det. Han lärde sig nog en del efter det.
Tråkigt att det ska behöva hända olyckor. Därför borde det dessutom vara förbjudet med tanke på hurmånga som råkar illa ut, så många hus som tar fyr och djur som blir rädda. Fattar fortfarande inte varför det är lagligt.
Nä men jisses! Tur det gick bra för honom ändå.
Jag håller med dig. Det är konstigt.
Ja,lite udda hur allting fungerar faktiskt.