städa buren
Jag har nu fått min första kull för lite över en vecka sedan. Och jag läste på svenska hamsterföreningens hemsida att man kan börja städa buren när dom har börjat gå ut ur boet själva, men det stinker fruktansvärt i buren… Tror ni det är ok att lyfta över ungarna till en liten transportbur med mamman och städa buren osv?
När man vet att hamstern är dräktig så ska man helst städa några dagar innan beräknad födsel just för Att undvika lukt och smuts så gott det går. Ungarna bör ha börjat gå ut och tossa runt själva innan du flyttar på dem och mamman, det är väldigt känsligt i början både mellan ungar och mamma. Så jag tycker nog att du ska vänta i några dagar till. Du kan ju ta och skopa ur gammal spån och lägga i nytt utan att röra på dem också för att få bort det värsta.
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Ja jag städade buren 2-3 dagar innan hon var beräknad att föda… :)
Städa inte ur hela buren, utan bara det som absolut är nödvändigt. Låt så mycket av boet vara kvar.
// Sofia
När jag hade mina bebisar så var jag tvungen att städa efter en vecka, då jag har problem med bananflugor. Jag flyttade mamman till en låda & skyfflade snabbt bort sågspån just runt om boet, där det var nödvändigast.
♥ Den som sa att lycka inte kunde köpas med pengar, glömde djuren ♥
Ok, tack för alla tips!

Det är lite konstigt att det luktar så mycket redan. Kan det inte vara så att det ligger en död unge någonstans och det är vad som luktar? (Eller kanske ett förråd med gamla grönsaker?)
"If someone ever says "-You don't need more aquariums."
Stop talking to them, you don't need that kind of negativity in your life." ;)
Medis på akvariefisk.