Hamster iFokus

Hamster

Etiketteravelgenetikuppfödningguldhamster
Läst 775 ggr
[lawl]
0

Om att låna en hane?

Jag har läst att man kan "låna" in en hamsterhane vid parning men det verkar inte finnas några som vill göra det. Vet ni någon som kan tänka sig göra det?

UlrikaD
0
#1

Det lättaste är ju att du tar kontakt med uppfödare och mailar dem och säger vad du letar efter och framför allt vad du kan erbjuda.

De flesta vill ju att den hamstern de lånar ut hanen till har stamtavla och någonting bra att föra vidare.

En del lånar gärna ut hanar mot en bebis tillbaka för besväret, medans en del inte gör det. Du får maila runt och fråga, alternativt sätta ut en annons på djurannonser.ifokus.

Denna kommentar har tagits bort.
HamsterMarie
0
#3

Jag blev lurad en gång. Hon hade lovat att komma över med hamstern 2 gånger men varje gång kom hon med en ursäkt och sa att hon inte kunde. 3.e gången som hon skulle komma upp (vi fick aldrig hennes tel. nummer, utan hon hade bara vårat) så väntade vi och väntade, men hon kom/ eller ringde aldrig.

Men det händer ju kanske inte alla…Skrattande