Hamster iFokus

Hamster

Etiketterhälsabeteendekosthållningguldhamster
Läst 7807 ggr
[GeeGee]
0

Leverfläck/Fädelsemärke?

Hej!

Undrar om någon här vet om hamstrar kan ha födelsemärken eller leverfläckar? Min hamster har en ca 5 ml i diameter stor brun fläck på ena sidan av ryggen. Han har haft det i några månader och jag börjar nu fundera på vad det kan vara?

Kan hamstrar ha leverfläckar eller är det något annat, typ hudcancer?

Han är ju bara ca 8 månader och haft fläcken i alla fall 4 månader.

Några förslag?

Roxie
0
#1

Det är doftkörtlarna du ser. De ser ut som mörka leverfläckar typ. Det sitter en på vardera höft ungefär, så din guldisar bör ha en på andra sidan också :)

// Sofia

[GeeGee]
0
#2

Ibland undrar jag hur lite man egentligen kan…ändå tycker jag att jag är så duktig och har koll på allt som rör min lilla Mio.

Men tack…då känner jag mig lugn

TildaH
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Om fläcken sitter på samma ställe som på denna kille, då är det mkt riktigt doftkörtelnGlad

--------------
//Tilda, http://guldis.bloggplatsen.se
Medarbetare på Hamster ifokus

 

CamillaS
0
#4

Kan passa på att inflika några frågor. Brukar doftkörtlarna bli smutsiga? Hur är i såfall bästa sättet att göra rent dom? =)

Roxie
0
#5

Ja de kan bli smutsiga. Det bästa är att försöka få bort med ljummet vatten. Om det är en hård skorpa kan man få hålla på ett tag innan det lossnar.

// Sofia

CamillaS
0
#6

#5 Ok tack, då vet jag.

MartaEvelina
0
#7

Hej camilla=)

CamillaS
0
#8

Halloj Eve. ^^,

MartaEvelina
0
#9

Hihi=)

Visste inte att du brukade vara inne här!=)

CamillaS
0
#10

Inte jag heller, he he jo då, jag är inne här och kikar lite då och då. ^^

MartaEvelina
0
#11

okej=)