Välkommen hem Embrosia och Geisha
Idag fick jag äntligen hem mina tjejer Embrosia och Geisha. Oj så jag har väntat på dem. Embrosia har värkligen ett underbart bedårande temperament. Väldigt lugn, harmonisk och snäll som gillar att sitta i handen och bli gosad! Hjätte härlig rex tjej är hon! Geisha är lite blyg av sig men väldigt lugn och snäll ändå. Man ser nog vem Geisha brås på! Hennes pappa Zoltan var lika dan. Lite blyg men väldigt lugn,snäll och harmonisk. Mycket glad över att mina tjejer äntligen är hemma hos mig där de skall vara och ingen annan stans. ;)
Annicas Hamsteruppfödning 
http://superpawshamstrar.blogspot.fi/
Grattis :)
//Nova
Besök gärna min hemsida här.![]()
Medarbetare på Hamster ifokus!
Åh, vad kul! Ella som är syster till Embrosia är exakt likdan :)
Mvh Alicia.
Så fiiin! Hon ser verkligen ut som en svart Ella, likadan päls och allt! 
Mvh Alicia.
#5 Tackar! Ja jag gillar henne! För att inte tala om Dubbel-Casanova vars ögon nästan trillade av när han såg henne…hehehe
Annicas Hamsteruppfödning 
http://superpawshamstrar.blogspot.fi/
Geisha var ju jätte fin! Super söt 
_♥ Registrerad guldhamsteruppfödare i SHF sedan 2009. Min hemsida; Exentrion's ♥
_
#15 Ja visst är hon! Det är en energisk och pigg liten dam. Lite blyg men mycket snäll och gosig! Men hennes vikt är verkligen inget att hurra över. Visserligen är hon bara 3 månader men ändå. Futtiga 96 gram. Håller på att göda upp henne rejält nu och hoppas att hon är uppe i 145 gram åtminstone innan hon är 6 månader.
Annicas Hamsteruppfödning 
http://superpawshamstrar.blogspot.fi/
#16 Aha, ja men hon kanske växer på sig med tiden. Är ju så olika det där hur de utvecklas men hon va jätte fin iaf. Helt i min smak 
_♥ Registrerad guldhamsteruppfödare i SHF sedan 2009. Min hemsida; Exentrion's ♥
_
#17 Jodå det gör hon säkert! När Bega Bu var 3 månader var han futtiga 113 och vid 4 månader 117 gram. När han var 5 månader var han hela 135 gram. Idag är han en riktig mysig bamse nalle på 160 gram så man får verkligen vara nöjd. så jag tror nog hon kommer att lägga på sig rejält under de 3 kommande månaderna. :)
Annicas Hamsteruppfödning 
http://superpawshamstrar.blogspot.fi/
Vad väger Embrosia då? 
Mvh Alicia.
#19 Embrosia som är 6 månader väger 145 gram. :)
Annicas Hamsteruppfödning 
http://superpawshamstrar.blogspot.fi/
Så bra då :)
#21 Idag när jag vägde Embrosia så vägde hon 160 gram. Så jag börjar fundera om hon eventuellt var 154 gram för 2 dagar sedan och inte 145 som jag skrev tidigare. Jo så måste det ha varit! Skrev nog fel vikt förra gången. Jag råkade lägga siffrorna fel väg bara…hehe Men Geisha har inte lagt på sig några gram alls under dessa två dagar hon är fortfarande futtiga 97 gram. Om hon är som Lou BEga har jag inget att frukta. Han var svår att få att gå upp i vikt. Idag är han en riktig biff hamster på hela 163 gram från att ha varit ynkiga 100 gram som 3 månader när han var 3 och en halv månad var han 117 gram. Så jag antar att hon är lika svår som honom att öka i vikt. På bilden är han 3 månader och du märker hur spinkig han är om du jemför en bild tagen av honom idag.
Annicas Hamsteruppfödning 
http://superpawshamstrar.blogspot.fi/


