Hamster iFokus

Hamster

Etiketteravelgenetikuppfödningvintervit
Läst 7096 ggr
[MinRonja]
0

Könen på hamstrar

Hej, jag har haft en kull på råttor förut men aldrig hamstrar, jag kan allt om hamsterparning förutom könen när dom ska säras från varandra.

Mina ungar är 3 veckor och det är dags snart att sära på dem! lägg in bilder så jag ser är ni snälla :)

Minitassen
0
#1

Du borde ha läst på könen innan du tatt en kull Skäms

Ellenfyrkant
0
#2

Håller med #1. Informationen du söker kan du säkert hitta här på sajten, annars är jag ganska överygad om att du kan få många träffar genom google.

Mvh Ellenfyrkant

Tazzar
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Nu är dessa visserligen lite äldre än dina, men här är en hane…


Tazzar
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

…och här är en hona.


SweetCheeks
0
#5

#3 och #4 Naaw, de ser så fruktansvärt missnöjda ut. ;) hade nog jag också varit, men i alla fall.

 

Tilda

Värd på Dvärghamster i Fokus och medarbetare på Hemsidor i Fokus

Aka Lakritsugglan, lakritsugglan.eu, webbsidemakare/utvecklare/designer med F-skattsedel

Virka-amigurumi.se - Japanska ergonomiska virknålar

Mexxie
0
#6

#5 haha: "men vafan, ska du göra nån j*vla p***tidning eller?" hahahaha xD

#0 Men du. När de är tre veckor har hanarna en GIGANTISK pung. Jag var också rädd för att inte veta könen men man ser lätt att vissa har pung och andra inte.

[Cavalli]
0
#7

Och om det fortfarande finns skuggan av tvivel efter att ha jämfört med bilder, så kan du ju leta efter tuttrader :d

[MinRonja]
0
#8

#1 jag har letat som en galning på google men inte hittat så just därför skrev jag in här i fokus :)

[MinRonja]
0
#9

#6 haha okej, ska kolla dem snart :)

[MinRonja]
0
#10

#7 jo jag får kolla det också för att vara extra säker ^^

[Linnea96]
0
#11

var bor du behöver hläp med parning?:) kan även se kön!

[MinRonja]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#12

jag bor i södertälje! Jag kollade det som #7 skrev och det gick super! Jag fick fram 4 st små flickor och 2 små hanar :)

Jag kan se kön nu, och jag ska börja avla på hamstrar, vilken ras har jag inte bestämt än men det här var min första kull och kul var det :) Här är en bild på en hona :)

[MinRonja]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#13

o förresten, såg i almenackan att dom bara var 9 dagar, haha. Gud alltså jag trodde dom var äldre :o Aja, 9 dagar är dem iaf, fattar inte varför jag trodde dem var 3 veckor eftersom dom inte öppnat ögonen än ?! Aja, 9 dar är dem :D

Tazzar
0
#14

#12-13 Sötisar! Bra att du lyckades skilja på dem. Är detta vintervita?


[MinRonja]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

#14 ja det är det, du vet att det finns ju vintervita som är vit med grå, kan man para en 7 månaders hane (han är pappan till ungarna) med en vit sån hona? Ska köpa en hona imorgon på djuraffär och kommer fråga dom hur gammal hon är, om hon är frisk osv. OM det finns vit vintervit annars tar jag som ungarna är :)

Minitassen
0
#16

Jag tycker inte att man ska para från djuraffärer..

Tazzar
0
#17

#15 Då flyttar jag tråden från avelskategorin för Roborovskis till avelskategorin för Vintervita.

Avelsfrågor får någon annan svara på dock, är själv nybörjare när det gäller dvärgar. Glad


Tazzar
0
#18

#16 Kan kanske vara så att hamstrarna därifrån kommer från en uppfödare som avlar på rena hamstrar. Håller annars med, bland annat för att risken är stor att man får hybrider istället för rena vintervita, om de är grossistuppfödda.


[MinRonja]
0
#19

#16 kan man inte fråga vart dom är ifrån då?

Minitassen
0
#20

#19 Det är inte ofta dom kommer från uppfödare iallafallFlört

[hamster-expert]
0
#21

Jag blev förvånad över att fyra i min kull var honor och bara en hane.

UlrikaD
0
#22

Det beror ju lite på var man bor, varifrån djuraffärerna får sina hamstrar. Finns ju vissa uppfödare som säljer till vissa djuraffärer vad jag vet.

Här i Göteborg kommer dock de flesta djuren på djuraffärerna från Imazoo. Alltså inavlade, med sjukdomar bakåt och uppväxta under ganska vidriga förhållanden.

Minitassen
0
#23

#22 Vem/Vad är Imazoo?

UlrikaD
0
#24

Imazoo är ett grossistföretag som föder upp de mesta djur i stor skala. Råttor sitter i små, små burar som de inte ens kan stå upp i, hamstrar bor på varandra så trångt är det osv, osv.

De delar sällan på könen innan de leverar till djuraffärerna och det är därför så många nya djurägare helt plötsligt får ungar på sina bebisar när de precis har köpt dem.

[Linnea96]
0
#25

min hamster kommer från en djurafärr men från början en uppfödare och min hamster är jätte fin jag ska snart ta ungar på henne!:)

Minitassen
0
#26

#24 Varför kan man inte anmäla dom?! :o eller kan man? Varför gör dom så? Det är väl olagligt…?

UlrikaD
0
#27

#25 Vilken uppfödare kommer din hamster ifrån?

#26 De går under någon undantagsregel och har funnits i massa år. Och kan man inte komma åt dem på något annat sätt så är ju en sak man kan göra…INTE stödja deras uppfödning genom att köpa djur som kommer därifrån.

Minitassen
0
#28

#27 hmm.. vad konstigt att man inte kan göra något åt det.. man skulle ju kunna ha en demostration! Fast nää, det skulle nog inte funka det minsta..Obestämd

Tazzar
0
#29

*OT*

#24, 26, 27 & 28 Fast vad jag har hört, så är det inte Imazo som föder upp? Utan grossister i Holland (+ andra länder?), som sedan skickar ut hamstrarna vid 3 veckors ålder till bland annat Sverige/Imazo, som därefter levererar vidare hamstrarna till olika djuraffärer i landet.


UlrikaD
0
#30

Finns minst ett Imazoo i Sverige iallafall som föder upp själva. Känner folk som varit där på studiebesök. Har svårt att tro att det bara finns ett också.

Englatassens
0
#31

Vad jag vet så finns d bara ett Imazoo i Sverige å d ligger i Vara. Jag har varit där själv å d född inte upp djur då i alla fall utan som sagts tidigare så köper d in från bla Tyskland å säljer vidare till djuraffärer i Sverige… Jag såg ingen som helst misär på ngn av avdelningarna när jag var där.

Sen finns ju Åkello som ligger i Skåne… d föder däremot upp å vad jag hört från flera zoon så köper d hellre djur därifrån, d föder upp själva å d e bättre "kvalité" på deras djur… (har hört att d ofta förekommer wettail m.m på djuren från Imazoo)

Jag har köpt flera djur från Åkello genom åren å jag e verkligen nöjd med dem!!KyssGlad

91Marran
0
#32

#18 uppfödare här inne avlar ju på vv. mandarin och de är ju hybrider.

Imazoo har trevliga och lugna guldhamstrar som kan bo flera ihop utan att bråka. känner nämligen en icke registrerad uppfödare som köpt därifrån och hon kan ha dem tillsammans. Men rekomenderar ändå inte att köpa från dem, då vissa har svansryck.

Mvh
Mig

dorishermelin
0
#33

Min Djur affär är jättebra de föder upp djurensjälva och byter ut sina avelsdjur med jämnamellan rum från andra uppfödare. Dom mass producerar inte djur utan har i lagomskala ett zoo på landet. Dessutom har alla djuren stamtavla och man får gå in och se hur de bor. (Jättefint med STORA burar,) det bästa är att de känner djuren så bra, de är tama och nyfikna när man köper dem och zoot kan berätta precis om allas personligheter och föräldrarnas nedärvning och personlighet flera generationer bakåt utan att kolla i papper. Fler sånna djuraffärer tack

UlrikaD
0
#34

#33 Låter jättebra. Men vad händer med avelsdjuren som de "byter ut"?

dorishermelin
0
#35

Dom behåller dom flesta som sällskap inom familjen,

Ellenfyrkant
0
#36

#35 Jag har svårt att tro dig när du säger det. Det är verkligen INTE lösnsamt att spara pensionärerna till sällskap när ens inkomst bygger på aveln och att sälja ungar. Det går inte runt…

Mvh Ellenfyrkant

[hamster-expert]
0
#37

Jag har alltid undrat vad alla uppfödare gör med sina hamstar när det inte går att avla på dem längre. Det är ju roligare att köpa en hamsterunge.

UlrikaD
0
#38

#37 Ett djur blir väl inte mindre värt för att det inte går att avla på dem eller hur?

Mina hamstrar stannar hos mig tills den dagen de dör. De är sällskapsdjur i första hand, avelsdjur ligger långt ner i listan. De är familjemedlemmar inte avelsmaskiner. Djur med själ och hjärta, inte leksaker.

Finns många hamstrar jag köpt, eller sparat för avel men aldrig avlat på. Pga tid, plats, lust eller vad som helst. De är lika älskade för det och kommer alltid att vara tills den dagen de dör!½

Odette
0
#39

#37 Avel eller ej, man har väl sina djur för att man älskar dem. Inte för att man vill producera ungar på löpande band.

Äldre hamstrar har man ju haft längre- de känner man utan och innan och har skapat ett fint band till, man vet precis vart man har varandra. Nya djur tar alltid tid att lära känna på djupet, men jag förstår inte att folk inte begriper att avel är en bonus- inte det enda relevanta i att vara djurägare.

Blir så jäkla ledsen när folk omplacerar pensionärer etc, det är som att de inte är värda något längre efter de fått sina kullar. Mina djur betyder mer för mig än så, men det hör väl inte riktigt till ursprungs ämnet.

_ Registrerad guldhamsteruppfödare i SHF sedan 2009. Min hemsida; Exentrion's
_

Nicolew
0
#40

Håller med Odette coch UlrikaD. Dom är fortfarande djur och har liv precis som vi.

/Nicole
http://nicoletollemark.weebly.com