
Är riktigt GLAD nu!
För ett tag sen satt jag ut en annons på blocket om att jag kunde ta emot tex hamstrar och liknande om det var folk som inte brydde sig om dom/inte hade tid. det var många med katt som hörde av sig, men jag kan inte ta emot katter pga. att jag har en hund. och så var det en tjej som mailade mig och sa att "firman" jag och mamma startat upp var jätte bra mm. och då sa hon ochså att om det var något marsvin eller liknande som behövde ett hem så kunde hon ta emot dom (hon har marsvinsuppfödning). och pga henne så fick några marsvin ett nytt bra hem :)
och nu ringer det en tjej från svenska dagbladet som har letet efter mitt nummer hela dagen (för annonstiden har tagit slut) och hon ska göra ett lång repotage om djur. och då "intervjuade" hon mig och frågade massa saker. och så ska jag träffa henne imorgon och hon ska komma hem till mig och så ska jag vara med i tidningen xDD
(hon hade på nått sett fått kontakt med hon som räddade marsvinen, och på så sätt fått mitt nummer)
är så himla glad! tänk när det kommer ut i tidningen! då ser ju folk vart dom kan lämna sina "oönskade" djur! fatta vad många djur som kommer räddas!
//Anja
____________________________________
Hemsida: www.dromprinsen.weebly.com
Vilken bra idé och vad kul! :D Toppen! :D
Vad roligt! ^^

jag menar SUNDVSLLS dagblad xDD
#1 ja hur kul som helst! :DD jag är så lycklig! det känns så bra innom mej! tänk vilken chans för alla stackarns djur som har ett dåligt hem!
#2 Jaaaa!!! :DDDD
//Anja
____________________________________
Hemsida: www.dromprinsen.weebly.com

Gud vad kul :D Bra idé!

#4 ja hur kul som helst! :DD
//Anja
____________________________________
Hemsida: www.dromprinsen.weebly.com
Jättekul!
Men detta ska ju skrivas i "klotterplanket", eller hur?
För när iurochskur skrivit en OTtråd om att hon varit glad för att hon vunnit biobiljetter så låstes den direkt, men den här är kvar. Kan någon säga mig hur ni tänker ang. OT?

#6 har också tänkt på det…men det handlar om djur - men ändå inte :P
Vet inte vad jag ska göra liksom xD Den kan ju sättas under "andra djur" också…Eller? ^^
Hehe, vad pinsamt det blev! Känns som det är JAG som ska veta detta xD
Det är ju hamsterrelaterat så det är väl inte OT?
Jessica Jones (2015-)
- Sajtvärd för superhjaltefimer.ifokus.se - Medarbetare för halloween.ifokus.se -

men det handlar ju om att många hamstrar kommer "räddas" :D jag bara tog ngn kategori för jag var så uppspelt
//Anja
____________________________________
Hemsida: www.dromprinsen.weebly.com

Hehe, okej, den stannar kvar då ^^
Vad kul! =)
Du måste länka till artikeln sen när den kommer ut! =)
// Emmily
Besök gärna vår blogg: http://birasblogg.wordpress.com/

#11 hihi aa det ska jag :D (om den kommer ut :P hon ska ju hit i morgon och hon ska att hon nästan helt säkert ville ha med det :) men man kan ju aldrig vara 100%)
//Anja
____________________________________
Hemsida: www.dromprinsen.weebly.com
Vad kul!
Du får höra av dig ifall du behöver hjälp med omplacering ;)

Vilket bra intiativ! 
Toppen!!

tack för alla uppmuntrande kommpentarer! :DD idag gäller det :D
#13 jaa! :D jätte bra Tova! :)
#14 åå vad roligt! det tycker jag absolut att du ska göra!!!! det behövs verkligen fler! jag bor i sundsvall.. det är synd att vi bor så långt ifrån varandra annars hade vi ju kunnat samarbeta.
du kan ju kontakta någon tidning och fråga om dom vill skriva om dej mm. säkert är det nån som vill! (:
mvh
//Anja
____________________________________
Hemsida: www.dromprinsen.weebly.com


#18 Å så kul! :DD du ska "visa att du finns" så att folk vet vart dom ska vända sig, som jag sa kontakta tidningar mm. och sätt en begränsning på antalet djur så du inte drar vatten över huvudet ^^
Jag tror inte att det finns någon lag. det jag gör är inte olagligt :P men sen vet jag inte hur lång du vill gå.. asså om du ska ha som en "affär" där du säljer djuren till bra hem mm. :)
Kämpa på med din plan! ge inte upp!
Mvh Anja :D
Nu har dom varit hemma och intervjuat och knäppt massa kort på mej och bejla :D
//Anja
____________________________________
Hemsida: www.dromprinsen.weebly.com
Ett stort grattis till dig!

tack GeeGee! :D
//Anja
____________________________________
Hemsida: www.dromprinsen.weebly.com
Jodå, lagar finns det. Gå in och kika bland artiklarna på Djurhem iFokus, har för mig att det ska finnas flera om att starta djurhem.
Värd på Choklad iFokus
finns regler
Mvh
Mig
Hej ursäkta nu att jag skriver i en gammal tråd, men denna kom upp när jag hade tråkigt och googlade runt på djursaker.
Det finns visst lagar när det gäller omplacering och hantering av "oönskade" djur.
Jag kan inte med hundra procents säkerhet svara vad siffran ligger på i dagsläget, men jag tror att gränsen går vid 6 djur per år.
Tar man emot fler än 6 djur per år så behöver man ha jordbruksverket hemma hos en / i ens lokal för att godkänna den. Normalt sett ser ju jordbruksverket bara på själva burarna, om de är bra och håller lagligt mått, när de åker runt och godkänner hos folk. Men när det gäller sånt här tror jag också det krävs att det är "service-inriktat" eller hur man säger. Alltså att du ska kunna ta emot folk i huset/lokalen som en verksamhet. Alltså tror jag det kan vara svårt att få det godkänt om man tex bor i en enrums lägenhet med 40 djur.
Omplacerar man fler än 6 (eller vad siffran ligger på) per år utan tillstånd kan man få böter!!! Höga böter! Bara så ni vet det!
Det ni gör är jätteduktigt, och lagarna kan tyckas konstiga. Men det är för att djursamlare inte ska kunna uppstå, och de människor som "räddar" alla gratis-djur och sedan säljer dem för att tjäna pengar.
#25 Det var faktiskt väldans onödigt att skriva på detta vis….Mexxie har inte skrivit tråkigt eller elakt.
Hon frågade enbart varför min tråd låstes och inte denna.
Jag vill ha tydliga regler vad som är tillåtet och inte tillåtet.
Sen vill jag att du PM:ar mig om jag skulle bete mig olämpligt istället för att skriva det i en tråd. Din kommentar löser ändå inga problem.
Tråden är redigerad och jag vill inte se fler personliga påhopp!Privata konflikter hör hemma någon annanstans än här på forumet, förslagsvis pm. Fortsatt bråk och elaka påhopp i tråden kommer ge skrivförbud i två veckor.
#24
Det är olika regler för olika djurarter, likaså gällande antal man får hålla/omplacera mm utan tillstånd.
Man får inga höga böter. Man får inga böter alls faktiskt höll jag på att säga.
Jag får ha tex 9 katter utan tillstånd. Skaffar jag mig 12 katter och får en inspektion, då kommer jag få ett föreläggande att ansöka om tillstånd för min "verksamhet".
Om jag inte lämnar in min ansökan inom en viss tidsram satt vid besöket, då kan jag få föreläggande om att 3 katter ska flytta inom en viss tid.
Struntar jag i det så kan det bli föreläggande om omhändertagande av dessa tre överflödiga katter. Så ska man få böter ska det gå riktigt riktigt långt och då handlar det om ett vite.
Ett vite får du när det gått så långt att du struntar i att åtgärda LST´s förelägganden, och då pratar vi oftast om grova missförhållanden i djurhållningen, inte någon oskyldig omplaceringsverksamhet som sköter djuren korrekt.
Ett vite är väl för att ge en spark i ändan på den som ansvarar för djuren att åtgärda bristerna. Men ett vite kan sänkas eller dras tillbaka helt om du åtgärdar dessa felen.
Däremot så åker du dit för fortkörning, då får du böter. Dessa får du betala endå även om du lovar polisen att du aldrig mer kommer göra om det.
Däremot, så upptäcker man brister vid en inspektion så ett återbesök kommer göras, då får man betala för nästkommande inspektion, och jag tror att summan ligger omkring 600-700 kr / påbörjad timme.
#31 Det där fattade inte jag, höhö.
Den som finner han söker ;)
#33
Haha, den som söker han finner ska det juh stå ;D
Jättebra initiativ, och roligt att de skrev en artikel och uppmärksammade det i tidningen, Grattis!