Hamster iFokus

Hamster

Etiketterhälsabeteendekosthållningguldhamster
Läst 2505 ggr
amandapi
0

svar önskas snabbt.

Jag och mina söner ska ut nu och leta lite"natur-material" vi kan ha i hamstrarnas burar, som tex stenar, maskrosblad, och kvistar.

Men från vilka träd kan man ta kvistar? Jag vet att alla säger äppelträd, men förutom det? Finns inte så mycket äppelträd i våran skog Flört

Ek har jag hört ska gå bra, men hur är det med lönn och rönn? Björk och asp?

[iurochskur]
0
#1

Rönn ska man inte ta, det är nåt med rönnbären som dom inte tål.

amandapi
0
#2

hmmm okej då får det nog bara bli maskrosblad och stenar, hittar ingenting någonstans där jag hittar nåt annat svar än att fruktträd som tex äppelträd går bra. Kanske det bara funkar med fruktträd?

Sigriiid
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Tall o gran ska man ju iaf inte ta. Asp kan jag tänka mig gå bra, även björk. Fruktträd e ju det bästa om man har det.

Jag har mkt stenar i min akvarium, det är mycket uppskattat! Stora stenar med grottor e roligast :) Bifogar en bild på vår största sten.

// Emmily
Besök gärna vår blogg: http://birasblogg.wordpress.com/

Odette
0
#4

#3 oh, snyggt inrett!! en fråga bara, störs de inte av lysröret?

_ Registrerad guldhamsteruppfödare i SHF sedan 2009. Min hemsida; Exentrion's
_

Sigriiid
0
#5

#4 Nej, det är inget som jag har märkt av att de gör. Solen e ju inget som de störs av då den ligger på heller :P

Men lampan e bara igång då vi e hemma o vanligen bara på eftermiddagen/kvällen då de e vakna :)

// Emmily
Besök gärna vår blogg: http://birasblogg.wordpress.com/

[Cavalli]
0
#6

#3 ditt akvarium är så grymt läckert! Hade jag varit en hamster hade jag lätt velat bo där.

Sigriiid
0
#7

#6 Haha! Tack :) Ja, de trivs nog ganska bra hoppas jag. Lite klagande om utrymmet då de står o skuttar/gräver i hörnen.

Ser ni lilla Anki som tar sig ut ifrån kokosnöten?Tungan ute

// Emmily
Besök gärna vår blogg: http://birasblogg.wordpress.com/

Gnolis
0
#8

Jag brukar ta bok, björk o frukträdsgrenar..