Sibirisk dvärghamster
Jag köpte en dv hamster hane för ett tag sen. Men jag vet inte hur det funkar de där med att leva ensam eller ej, eftersom jag bara är erfaren av guldhamstrar. Isånna fall, går det att sätta ihop en unge med en äldre dv hamster? Tacksam för svar!
Jag skapade en liknande tråd och fick rådet att köpa honan från affären (då jag redan sett ut en som jag ville ha) och sedan sätta ihop henne med en bebbe på 4 v. På djuraffären tyckte de bara att jag skulle ta kullsyskon om jag skulle hålla två men utan at tha någon som helst erfarenhet har jag en känsla av att en äldre hamster kan gå bra ihop med en liten bebis.
Ja, men jag har en hane, är det någon skillnad tror du? Han är också från djuraffär men ska isf köpa den andra från en uppfödare.
Av vad jag har förstått är det ingen skillnad i "temperament" mellan hanar och honor. Det finns en jättesöt tråd om en ensam bebishane som fick en äldre kompis. =)
Jasså okej ^^
*Rysk Vintervit.