
fungerar han till avel?
Hej! nu är det så att jag är sugen på att köpa den här lilla sötnosen! men jag skulle vilja ta en kull på min blivande hamster och min kompis hamster.. och då är frågan, fungerar han till avel? han hade dålig/tunn päls när han var liten men den har blivit mycket bättre nu men den ser ju fortfarande tunn ut.. vad tror ni?
tacksam för svar mvh sloj-border
Ps jag kopierade bilden från inlägget "Babyboom fortsättning"

Hur han kommer att utveckla sig kan ju bara tiden utvisa, ingenting du kan veta säkert nu.
Däremot bör du veta ifall färgen stämmer överens med den du tänkt para med. Och vad du är ute efter med kullen?

okej :)
Min kompis kommer antagligen köpa en silvergrå brunörad.. tror ni det passar? parningen är mest på kul och för att vi kanske vill ha någon unge och så, så inget jätteavancerat. tack för svaret! :)

#2 och självklart bra temprament! uppfödaren (sigriiid här på hif) säger att han är jätte snäll och lungn mm. och det är en sån liten pöjk jag letar :))
Drömprinsen är sg bö rö satin:)
han e mkt hårigare nu!
Fixar bild nu så får ni se =)
// Emmily
Besök gärna vår blogg: http://birasblogg.wordpress.com/

Om han passar till avel eller inte kan man aldrig säga om en bebis, utan det får tiden utvisa som Ulrika säger. Och mycket beror på vad man vill ha ut av sin avel om hamstern passar eller inte.
Men man kan redan nu titta på aspekter så som vad man vill ha ut av parningen? Är det snälla, goa sällskapshamstrar man vill ha så spelar ju utseende mindre roll, men om man vill pyssla med utställning och framtida avel så bör man kolla nogrannare på färger, vad hamstern bär på, finns det tidigare bra utställningsresultat i stammen, hur ser mamma och pappa ut osv.
Men ni tycks ju vilja ha era till sällskap så det ni ska tänka på är att passa ihop rätt färger och få bra temperament på djuren. Storlek och huvudform är inte så viktigt. Pälsen lär säkerligen växa ut så det tycker jag inte att ni ska oroa er för, ibland händer det att nån bebis är lite tunnpälsad men vips så är det just den bebben som blommar upp och blir allra vackrast som vuxen ; )
Nytagen bild på en yrvaken DrömPrins!
Han e jättemysig! Sötast i kullen och jättemysig!!
Liten film där han sitter i leklådan, med nya leksaker så han är lite osäker + att han är utan sina syskon! :P
Jag fotograferar samtidigt så det blixtar lite :P
// Emmily
Besök gärna vår blogg: http://birasblogg.wordpress.com/
åh fy vad söt han har blivit
Han har verkligen blivit söt! Men så enorma öron! Men han växer nog i dem snart. 
// Sofia
Japp, öronen e vindfångare! MEn som sagt, han växer i dem =)
// Emmily
Besök gärna vår blogg: http://birasblogg.wordpress.com/

VÄRLDENS SÖTASTE!!! han måste jag ha asså!
Han e din om du vill ha honom (men jag klonar honom nog först!!!) Heeeeeeelt makalöst underbar, men de kommer inte med till 100% på bilderna. Han måste upplevas helt enkelt! =)
// Emmily
Besök gärna vår blogg: http://birasblogg.wordpress.com/

#12 jaa! :D<3333

NU HAR JAG KÖPT HONOM!! :D:D<3333 min första hamster! <3 längtar som en tok tills jag får hem honom! <3<3<3<3 :D