Skydd för sladdar
Hej!
Jo ,det är så att Totte älskar att få springa fritt men vi har tyvärr sladdar i vart enda rum och jag har nu hört att de ska finnas något skydd för sladdarna.
Det ska bland annat finnas något "spiralskydd" mm.
Är det någon som har detta och i så fall fungerar det bra, är det dyrt att köpa och finns det större skydd så man kan ha många sladdar där i eller är varje skydd till endast en sladd?
Tack på förhand 
*putt*

Kan du inte bara hålla koll på honom när han springer fritt? Så han inte gnager på sladdarna?
#2 Ne trodde jag gjorde det men ändå han Totte med att gnaga av en sladd, som tur var bara en ofarlig sladd men ändå =/
bygg en hage till honom då? :)
// Sofia
vill gärna oxå veta nåt om detta för det är omöjligt att vakta dem när de biter av en sladd på 1 sek typ..
#4 Hade tröttnar han på direkt.
Är det verkligen INGEN som vet något om skydd för sladdar 
Hittade Kabelupphängning, Kabelsamlare och Sladdöverdrag. Något användbart? 
Tack så mycket. Ska kolla upp allting!!! =D

ett billigt alternativ är att gå till ett byggvaruhus och köpa rör.
finns i olika färger och grovlekar.
får du inte i sladden med kontakten så kan du be dom såga upp röret utmed långsidan. butiken kan också kapa rören i den längd du önskar.
#9 Mycket smart idé!