Hamster iFokus

Hamster

Etiketterhälsabeteendekosthållningguldhamster
Läst 971 ggr
Zeraz
0

Vaxproppar?

Min dvärghamster Caligula får stora typ vaxproppar i öronen då och då, kanske en gång i veckan. Jag kan se när det börjar att komma öronvax och sen blir det bara större och större proppar.

Han är jättesnäll och är stilla så jag kan ta bort dem med pincett när de är stora, och han verkar inte ha något problem med dem. Men jag är nybörjare med hamster så jag vet inte om jag ska göra något åt det eller om det bara ska få vara och jag ska fortsätta ta bort dem.

Så, lite hjälp? ^^

Sara87
0
#1

Aldrig hört talas om nå liknande. Fråga veterinär om varför dessa proppar uppstår och om du kan göra något åt det?

Zeraz
0
#2

Jag försökte leta efter något om det, men hittade bara nånstans där det stod att om de hade problem med det så skulle man köpa några droppar och fixa med.

Men det som är konstigt är att han får bara i ena örat, och har aldrig visat att han irriterar sig på det eller så.

Men jo, det ska jag göra! :)

Sara87
0
#3

Lycka till! Berätta gärna va du får reda på :)