Könsbestämning-Bilder
Då det har blivit en stoor babyboom här på hif och så många som är duktiga på att fota sina små så skulle det vara kul om någon kunde lägga upp bilder på kön hona vs hane i olika åldrar typ 7-8 dagar, vid 2 v, 3v och leveransklara 4-5veckor?
Tror jag hade hjälpt många(inkl mig) som kanske är osäkra på sin bebisars kön.



Hade tyvärr inga fler bilder på deras kön. Men på honor så ser man tydligt deras spenar nrä det är ca 1 vecka gamla, på hanarna är dessa mkt svagare. När de senare får päls på magen så blir syns även honor spenar mindre, Men då brukar man kunna se att honors hål sitter mkt närmare varandra än hannarnas. Vid 3 veckor brukar man tydligt se testiklarna på hanarna.
Detta är ett fotouppdrag jag har haft inplanerat ett bra tag, att fota könen från födsel till 4 veckor. Nu lät de perverst! :S Men det är himla bra att ha bilder till de som känner sig osäkra :) Det är inte hur lätt som hellst när man aldrig sett det innan
#11 precis:)
#11 *skrattar* Ja, nog lät det lite perverst alltid ^^
#13 ahaha jo de gjort ju de xD men de ligger ingen pervers tanke bakom kan jag garantera :P
putt putt fler med bilder på hona vs hane vid 1-2 veckors ålder?
Vilka bra bilder tazzar! Men det är kh va? Syns ju lite bättre på dom:) Toppen tack!
Någon som har på dvärghamstrar (vuxna) ?
#18 Tack! Nä dom är LH. 

jag måste erkänna att jag inte ser skillnad på #16 och #17 nån som kan förklara
?
#21 det finns ingen tuttrad på #17 med det finns det på #16 :)
