Babyboom, dvärghamstrar (bildtråd)
Då vi hade en rejäl babyboom i somras har inte försäljningen riktigt hunnit med och kvar finns några underbara ryska/sibirska vintervita/hybrid dvärghamstrar som nu är runt halvåret. vill ge dom en chans till att hitta ett bra hem och någon som kan älska dom små villskorslöst =)
allla är hanterade sen 2-3 veckors ålder och ingen av dom bits. dessvärre går alla själv, inga par alltså.
där finns några vita oxå, ska kolla könen och ta ett par bilder på dom vita oxå. jag har fler bilder på dom som finns här om så önskas! hoppas någon faller för dom små sötbollarna! priset är mer symboliskt än viktigt :)
ska inte annonserna vara i köpes/säljes trådarna? :s
Är detta bildtråd eller annonstråd?
måste man lägga in annonserna i den tråden då?
#12
Japp ;)
eh jaha.. okej, ja jag får göra det ikväll då.. hinner inte nu.
Jättefina pluttar! :)
(samma hamster som #26) hon ville inte vara stilla på bordet men i handen satt hon fint och slickade på fingrarna :)

De hamstrarna i 23, 24 och 25 är de så fläckiga eller är det pälsbyte. De ser jätte-tuffa ut där! Hela gänget är ju supersöta!
#28 det är dessvärre pälsbyte :P har för mig att dom som är hybrider har vita fläckar i sitt bruna..men som dom ser ut nu är jag inte säker på vilka det är :P ja, visst är dom söta!

#25 vilken snygg täckning vid ögonen! :D helgrym grabb! :D
#30 ja visst är dom söta i sina roliga byta-päls-teckningar :P
#15 å #23 <3 mums fillibabba ^^

riktigt fina är de.
#18, #19, #20, #21, #22, #24, #25, #26 är kvar! eventuellt #16 också, jag är inte säker!
sen finns det ett gäng som är yngre, födda i september oxå. både hanar och honor. 2 vita hanar och en saphir har jag för mig. och 2 agouti honor och 2 saphir, men dom honorna är hyrbider och någon av dom har vita fläckar på ryggen och liknar min underbara petronella (helsyskon till henne, fast en kull senare).

skulle gärna vilja ha lille 25-an, har skickat pm till dig!
Hona tre. hon är saphir Hybrid, med vita fläckar på ryggen (ser ut som, och är helsyster med, min petronella -bilder på henne finns under tråden Petronella samt Mina Hamstrar)
Hon bor ihop med Hona fyra, men det går väl sådär..dom tjaffsar en del..
Hona fyra. saphir Hybrid hon oxå, men hon har bara en vit prick på ryggen. hon bor ihop med hona tre, och det går sådär, dom tjaffsar en del, inga blodiga sår dock….
hane sex. saphir Hybrid. helbror till min petronella (bilder finns i trådarna Petronella och Mina Hamstrar). han bor själv.
putt
Är dom renrasiga vintervita dom du har kvar? :)
#61
ett par av dom ska vara renrasiga (har inte stamtavla på dom, men vi har avlat ett led själv och vet vad där är bakom.. men vissa är hybrider. hane fem (#50) ska vara renrasig, mamma är saphir pearl och pappan saphir.
har för mig dom andra två vita herrarna (1&7) samt hona 8&9 ska vara renrasiga också iaf.. ev någon av agoutisarna, men får kolla på jobb vilka föräldrarna är =)

#56 Jäklars så ljuvliga!!
#63 visst är dom! hade jag inte haft huset fullt hade dom fått flytta hit =P dom är så söta tillsammans och är himlans trevliga oxå =)
Nej men vad otroligt söta! 
#65 :D dvärgisar är ju så supermysiga :)
Så sötttaa , bara om jag fick en till hamster av mamma o pappa (A) :D