Hamster iFokus

Hamster

Etiketteravelgenetikuppfödningguldhamster
Läst 865 ggr
[TomasH]
0

Rena vintervita i Sverige?

Är det någon som har några rena vintervita? Tycker att det var länge sedan jag såg någon annonsera. Någon som vet?

issa83
0
#1

Jag äger en ren vintervit, med ren stamtavla. Men säger som du, det var länge sedan man såg nån som annonserade om kullar till salu. TråkigtObestämd

Helena1978
0
#2

Jag har två vintervita, en kommer i från Finland och en kommer i från KerstinL här på HIF. Hon hade 2 sapphirehanar till salu, varav jag köpte den ena. Kommer så småningom att sätta honom med min agoutihona, hon från Finland.

Helena1978
0
#3

Har för mig att Findusen sålde ut vintervita för ett tag sedan.

Imasy
0
#4

#3

Japp, det stämmer att Findusen hade. Hon kanske till och med har dvärgar kvar?

Med rena vintervita menar ni väl då vintervita med stamtavla som kan visa bakåt att de är rena?

[TomasH]
0
#5

Ja, men jag har förstått att det verkar vara omöjligt. Man får kolla i djuraffärerna efter nån passande istället…

Helena-G
0
#6

Jag letar också efter "rena" djur att starta uppfödning med. Helena var i Finland kommer din i från? Är det någon uppfödare som du kan rekomentera?

chocomian
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#7

Synd att jag inte vet om min vintervita sapphir pearl hona är ren bakåt… :(

För hon har världens mysigaste temperament :)

Helena1978
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#8

#6 Köpte min vintervita agoutihona av Lotte Blom (Hälsingeskogens), hon har enligt Lotte stamtavla bakåt, väntar på att få stamtavlan.

Helena1978
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#9

Såg även på SHF att det finns Josefine som har en uppfödning av vintervita, hennes uppfödning heter Naomis.

issa83
0
#10

#8 vad fin hon är! Så brun och fin agouti-färgGlad