Hamster iFokus

Hamster

Etiketteravelgenetikuppfödningguldhamster
Läst 1571 ggr
Cremona
0

Roborovski

Hej!

Jag undrar hur man får fram nya färger på hamstrar över lag? Hade varit kul att veta då jag är mycket intresserad av hamstrnas olika färge och teckingar. Skulle man kunna avla fram dessa färger på en roborovski?

Achatina
0
#1

Det finns nog inget sätt direkt mer än att avla på djuren. Och när det dyker upp en färg som inte redan finns avlar man helt enkelt vidare på det djuret för att försöka få fram fler. Olika färger är ju olika mutationer och mutationer kommer bara till genom avel :p

Englatassens
0
#2

Vad jag vet så finns Robbarna i enbart 2 färger: Agouti å Husky…Glad

Achatina
0
#3

Ännu så länge ja :p Men alla djur har ju haft en grundfärg/grundform innan de blev tamdjur och avlade på x)

novas-hamster
0
#4

=) det roliga är att de har bara 1 färg =) agouti…sen har de en teckning som kallas husky =) så grundfärgen har de allt ;P

kram Noomie

novas-hamster
0
#5

mutationerna är ganska sällsynt oftast dyker det upp " nya färger " genom korsningar..så som cambells å vintervita men dessa är ju ej godkända igentligen.