Hamster iFokus

Hamster

Etikettguldhamster
Läst 584 ggr
Mikis75
0

Vilken liten buse...

Snacka om att jag blev förvånad när jag skulle ge Alexandra lite frukost i morse… I Alexandras låda sitter en yrvaken Amor…!!! Förvånad

Den lille busen har lyckats få upp luckan i taket på sin gallerbur och ålat sig ut… och att hamna i Alexandras låda var väl inte så svårt eftersom att den står precis bredvid.

Alexandra låg och snarkade i sin Cornflakes-kartong som tur var… Jag vågar inte ens tänka på vad som kunde hänt om hon hade blivit arg för att lille Amor kom på oväntat besök. Hon är ju dubbelt så stor som lille Amor…

Nu får det väl bli hänglås på luckan så att han inte får för sig att rymma fler gånger Glad

Guldgruvans
0
#1

Håll koll på att hon inte blev parad bara…hände min hona då hon rymde till Pepper.

Kram!

Mikis75
0
#2

Förvånad Men inte kan väl lille Amor ha lyckats med det…? Han är ju bara bebis… eller?

Guldgruvans
0
#3

Hur gammal är han?

Mikis75
0
#4

Han blir 9 veckor i morgon…

Guldgruvans
0
#5

Då kan han ha lyckats…

Din hona är kanske äldre?

Mikis75
0
#6

Alexandra är runt 7 månader gammal…

Men… nu blev jag nojjig här ju… när kan jag tidigast veta om han har lyckats då? Det hade jag inte en tanke på faktiskt… att dom skulle ha parat sig.

Nicolina
0
#7

Visst kan en 9v hane klara av att para en hona, det är i minsta laget.. de små brukar inte vara mogna nog för att fatta vad som händer i så tidigt ålder. Jag har själv parat med en 8v hane utan problem ; )

Men 7m är ingen fara för din hona, hon är inte för gammal för en första kull. Kolla om hon brunstar om 4 dygn från parningsdagen - ställer hon sig inte är hon troligen dräktig, men kolla efter 8 och 10 dygn också. Lukta päckel-brunst brukar de göra fastän de är dräktiga, även de dagar då dei nte ska brunsta om så vore fallet. När det är runt en vecka kvar till ungarna ska födar brukar man se bulor på honasn rygg och känna hur mgane svullnat plus att de har gått upp i vikt.

Så bara läs på om hur du ska sköta kullen och fråga här om du undrar ngt! =)

Å Grattis såklart om det nu är en kul händelse för dig!?

Mikis75
0
#8

#7 Ja, jag vet inte riktigt vad jag känner än… OM det nu är så att dom har parat sig alltså…

Jag har aldrig sett Alexandra ställa sig sådär som dom gör vid brunst… men lukten har jag ju känt. Hur kan jag kolla om hon brunstar då?

Sara87
0
#9

Verkar va rymningstid för hamstrarna nu :D

Englatassens
0
#10

Lr hur??Räcka ut tungan

MangoPeperoniOwner
0
#11

Min guldis Mango kan inte få upp luckan sitter fast med spännen ;)