Hamstrar i hage? Och i samma rum? Och uppfödare?
Hej, strax ska jag få hem min andra hamster och undrar då en sak. Är så att till min guldhamster hona så har jag en stor hage som jag släpper henne i ibland så hon får skoja omkring. Kan jag använda samma hage till min nya lilla hamsterkille utan att de känner sig obekväma att det luktar annat och om något annat sker?. De ska givetvis inte vara däri samtidigt.
Min andra fråga är om jag kan ha mina hamstrar (olika burar) fast i samma rum, kanske en dum fråga men vill försäkra mig. Tänker på natten om de blir rädda för varandras ljud eller om de känner ilska.?
Min tredje fråga😅, är de hamstrar som man köper från uppfödare (registrerade i hamster förbundet), större än de som kommer fårn butiker. Ser så ut så bara undrar?
- Redigerat 2024-06-22 18:26 av Ebba liljeroth

Det brukar inte vara några problem att använda samma hage. Så länge alla är friska. Mina brukade antingen inte bry sig alls eller tycka det luktade lite spännande. Har heller inte upplevt att dom ens märkt att det varit andra hamstrar i rummet när dom väl var i burarna.
Hamstrar som köps i butik kommer oftast från grossister. Då tänker man inte så mycket på bra avelsdjur osv utan mer på så många avkommor som möjligt. Dom hamstrarna är oftast ganska små.
Uppfödare väljer ju ut dom bästa djuren för vidare avel. Behöver inte vara dom största för störst är inte alltid bäst. Men man väljer att inte avla på för små djur. Och då får man fram dom här runda, mysiga, gosiga nallebjörnarna.
Utöver det #1 skriver så har våra föreningar också en standard för vikt, en guldhamster från uppfödare som är inom standard ska väga mellan 175-225g. Allt utanför den vikten är inte enligt standard och skulle få sämre på poäng på en utställning. Så även vikten är en viktig faktor när man avlar.
Jag har varit uppfödare sedan 2013 och har använt samma hagar till mina och alla har alltid stått i samma rum. Det är alltså tal om över 300 djur+ som bott här hemma hos mig genom åren och det har gått hur bra som helst.
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
#2: Okej tack.
Jag har också en till fråga. Jag köper min hamster snart och veckan senare (8 dgr) så ska jag iväg i ca 3-4 dagar. Vi hade bestämt att vi skulle iväg för jättelänge sen så kunde inte ändra. Under de allra första dagarna så kommer det vara väldigt lungt hos hamstern men sen kommer jag steg för steg att få han bli tam. Kommer han typ glömma mig och hur kommer det gå om jag lämnar han när jag 8 dagar tidigare fick hem han?
- Redigerat 2024-06-23 09:50 av Ebba liljeroth
#3 Antigen skulle jag hämta efter resan eller också bara kört på med hantering som normalt. Dom "glömmer" inte på så sätt. Vi har varit iväg på semester ett par veckor och ingen av mina hamstrar, nya eller inte, har påverkats.
Är hamstern från en uppfödare? För i så fall kan man fortsätta hanteringen direkt och behöver inte ha några lugna dagar. Så då har du ändå en vecka där ni kan bonda och sen fortsätta när du kommer hem.
Jag antar att ni har en hamstervakt medan ni är borta? Då kan du ju alltid kika om hamstervakten kan lägga ner lite tid på att prata, lyfta och socialisera med hamstern så blir det inget glapp.
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
#4: Tack, det löste sig och hamstern kommer från en uppfödare😊