Hamster iFokus

Hamster

Etiketterguldhamsterhamsterfrågarådgivninglånghårig
Läst 70 ggr
[_.djur.vän._]
2023-08-19 19:35
1

Långhårig guldhamster

Hejsan!
Eftersom min Hybrid Gizmo gick bort på grund av cancer för ett tag sedan så har jag börjat fundera på att skaffa en långhårig guldhamsterhane. Skiljer sig skötseln på långhåriga guldhamstrar jämfört med korthåriga?

Pilspets
2023-08-19 19:55
1
#1

#0: Jag har aldrig haft långhår men skulle säga nej.
Det kan ju uppkomma tovor som man måste klippa bort o spån kan fastna i pälsen.

Beklagar Gizmo.💙

[Lilium]
2023-08-19 20:27
1
#2

#0: beklagar!
Långhårig skulle jag säga att man kan behöva se över vad för Bottenmaterial man har bara så att det inte fastnar i pälsen och hålla koll så att det inte bildas tovor :)

[_.djur.vän._]
2023-08-19 20:45
0
#3

#2: vilket Bottenmaterial är bra?

Cireea
2023-08-19 21:43
2
#4

Till långhåriga brukar jag rekommendera exempelvis Alspån eller Chipsi Extra, även någon av Millamore varianterna funkar. Då finns inte samma risk att det trasslar i pälsen. 😊

Men sen finns det ju bättre och sämre långhår, får man en riktig fluffig hane måste man vara noga med bottenmaterialet. Får man en sämre långhår kanske det inte ens finns samma risk för trassel och då spelar det ingen roll.


"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck