Träna på transportburen + använder sandbadet sällan
Hej alla på Hamster.Ifokus !
Jag har två frågor. Jag sätter ihop de för att det inte ska bli så många inlägg efter varandra.
Jag har märkt det när jag har tagit in min hamster in i transportburen, att efter ett tag, ca 15-20 minuter att han vill ut. Jag måste ju vänja han med transportburen innan jag tömmer hela buren och tvättar ut den. Hur får jag han att vänja sig att vara där längre?
Jag har även märkt att han använder sandbadet sällan, är det något som jag borde kolla upp eller är han bara renlig av sig?
Tack på förhand :)
Jag vet inte låter nån annan svara 😊
#0: Du kan inte ha honom i en hage eller liknande medan du gör rent buren?
Enda sättet att vänja är att ha hamstern där. Oftast brukar dom lugna ner som själv efter en stund. Jag brukar strö över lite goda frön i bottenmaterialet innan jag sätter ner hamstern i transportburen, då har dom något att pyssla med 😊 jag har aldrig försökt vänja dom med någon specifik metod utan dom får finna sig i att sitta där medan jag städar.
Sedan är det naturligt att dom vill ut därifrån, det är ett litet utrymme och hamstrar gillar att utforska och röra sig över större ytor.
Angående sandbadet, det är inte alla som använder det. Långt ifrån faktiskt. Flera av mina ratar sandbad helt 🤷♀️
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
Jag tror det kan vara svårt att vänja djur vid att sitta instängda i ett sådant trångt utrymme. Jag har aldrig brytt mig om det heller utan jag låter dem sitta där bara. Man får göra vad man kan - se till att hamstern har ett gömställe, t.ex. ett kartonghus, och lite strö så den kan gräva ner sig om den vill. Lägg ner lite gotte eller kanske en gnagpinne/whimzee så han har något att göra. Sen bara gör det du ska göra så snabbt som möjligt! Efter några gånger blir det kanske lite lättare.
Jag tror inte att min använder sitt sandbad heller, men jag har kvar det ändå för att det blir lite berikning med olika sorters underlag. Vill man "tvinga" hamstern att gå i det kan man ju ha det i en låg men bred behållare, typ en matlåda, och sätta det där han måste gå t.ex. nedanför hjulet eller vid ingången till huset. Då kanske han i alla fall blir ren om fötterna :D
#2: nej, då kommer jag inte kunna få in honom igen :)
Min rullar aldrig runt i sambandet, hon gräver bara :)