Blästersand som bottenmaterial?
Hej! Fick hem min hamster Fiona igår vilket är så kul och vill bara det bästa för henne. Jag hade fixat buren nån vecka innan och då fyllde jag ena delen av buren med blästersand som jag köpt från K-Rauta (infogar bild)


Så fort hon kom hem så började hon gräva som en galning och gjorde det säkert hälften av natten då allt blev som huller om buller.
Frågan är då hur bra är sanden för henne egentligen? Jag har googlat om just den sanden och får bara upp att sandkornens tjocklek är 0.5-1.4mm tjock.
Har sett vissa använda sandlådesand till sina hamstrar, är det ett bättre alternativ? Vill inte heller ta bort sanden helt och hållet då hon uppenbarligen älskar att gräva i det.
Kan tillägga att jag har en skål med chinchilla Sand men det blir för dyrt att omplacera blästersanden med det då det kommer kosta för mycket.
Kolla innehållet i sanden. Det är det som styr hur bra eller dåligt det är.
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck