Hur begraver ni?
Jag läste ett inlägg på Facebook där det diskuterades begravning för smådjur.
Vissa begraver på tomten medan andra går ut i skogen. Läste även några som kremerade hemma medan vissa la dom i soporna eller komposten. Fanns även någon som la sina i en stor kruka hemma och planterade en långlivad växt för att då låta hamstern agera näring till plantan.
Hur gör ni när eran hamster dött?
"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck
Två av mina ligger nedgrävda i små kistor under varsin sten vid förra sommarstugan, vad som hände med den tredje minns jag inte men antar att familjen gjorde något med henne med 😔
Pappa byggde dem små kistorna eller ja det var väll bara boxar av spillbitar från hans bygg projekt.
Stenarna brukade ha deras namn och någon blomma eller hjärta jag målat på, men det har försvunnit sen länge. Men jag är ganska säker på att jag skulle kunna hitta deras stenar ganska fort om jag gick dit även om det inte står något på längre ❤️
Ägare till en Australian Shepherd, ett gäng LaPerm och 2 akvarium 😁
SVERAK ansluten uppfödare av LaPerm SE*Coral Curls
Sajtvärd på Australian Shepherd 🐕, Horse Reality och Ponnytrav 🐎
Medarbetare på Akvarium 🐡, Akvarieräkor🦐, Hundutställing och Vallhundar 🐏🐑🐑🐕
Kompisen som hjälpt mig gräva ner under många år har nu flyttat. Så just nu väntar avlidna djur i frysen. De får dela frys med hundens mat(barf).
De djur som är avlivade/avlidna utan preparat, inte tydlig sjuka utan mer åldersrelaterat. Brukar erbjuda som Foder till reptilfolk eller en bekant med illeruppfödning iom att jag lagt mitt illerägande på hyllan efter 15år.
Anser att jag gynnar hellre återvinning och minskar behovet för att iaf ett par foderdjur kanske slipper bli till och avlivade. Så avlidna hamster, råttor, möss, små orm mm har gets bort som Foder.
/ zickans.com uppfödare av tamråttor och guldhamster i Västerås
Värd på Råttor, Exotiskadjur.
(Jag har aldrig behövt tänka på detta men…) Tja, det finns ju legetima djurkyrkogårdar, som man kan använda sig av om så önskas. Inte många som känner till detta men de finns likväl.
Här är en länk om någon vill läsa lite: https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Djurkyrkogård
Vi lägger oftast ner de i små kartonger för att sedan gräva ner de på tomten bland övriga djur som begravts. Samt så brukar vi lägga ner någon sten etc, bredvid som symbol för djuret. Ibland kanske även någon liten skrift m.m.
Annars har vi vid enstaka fall gjort på andra sätt som ex. Om någon hamster skickats till SVA. Eller genomfört kremering direkt hos veterinär.
Men fram för allt så begraver vi alla hamstrar på våran tomt, bland övriga avlidna djur.
mina två första hamstrar begravde jag hemma i trädgården. min tredje dog nyligen, mindre än en månad sen :( vi flyttade nyss till lägenhet så hade ingen möjlighet att begrava honom i någon trädgård. Gick till en stor skog och hittade ett fint och mysigt ställe och begravde honom där. Har en hamster nu och när hon dör tror jag också att jag begraver henne i skogen.
Har begravt två av mina vid ett stort fint träd i skogen precis där jag bor och en av dem begravdes på tomten i min förra villa.
Har då köpt en ros som jag hängt upp i trädet eller lagt på graven. Brukar lägga dem i en te ask i kartong och i den lägger jag tillsammans med hamstern lite av dens bomaterial :)
#5 vila i frid sötnöt!😊
Jag lägger ner dom i en kartong med papper i och gräver ner på min tomt.
http://anettesmousery.weebly.com/
http://kennel-al-shen.weebly.com
http://minarexkaniner.weebly.com
Medarbetare på mus ifokus❤️
Jag har idag varit och begravt en hamster, och när vi gick hem åt, så satte kyrk klockorna igång i kyrkan.
jag bagravde min gerbil elsa för 2veckor sedan han dog i vintras och derför har vi haft honnom i frysen medans vi väntat på att man skulle kunna begrava på tomten.
Vi har alltid begravit våra hamstrar i påskägg som vi gräver ner i skogen precis bredvid vår tomt. Sedan lägger vi en sten på där det står deras namn, när de föddes och när de dog.
Vi lämnade kvar hamstern hos veterinären eftersom hon blev avlivad.
Kaninerna begravde vi i skogen.
Om de blev avlivade eller om det var för kallt för att gräva, skickade vi dem till kremering.