Hamster iFokus

Hamster

Etikettguldhamster
Läst 362 ggr
livliv
2020-05-01 18:37
0

Mat

Tänkte bara snabbt fråga om ni skulle kunna ge exempel på frön och sånt som går att ge hamstern ungefär varannan dag, jag vill alltså blanda i det i min mix som jag har eftersom att den inte har så mycket sånna saker. Och också, kan man lägga i havregryn då och hirs frön eller är det sånt dom inte får äta för ofta?

Cireea
2020-05-01 18:43
0
#1

När du lägger till mer frön i ditt Foder bidrar det till att du ändrar fodrets värden. Om du inte är insatt i näringslära bör du inte mixtra med fodret på det sättet. 

Köp hellre ett Foder som passar bättre. 
Vad har du för Foder nu?


"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck

91Marran
2020-05-01 18:52
0
#2

Håller med Cireea. Är man inte insatt, så kan det vara svårt att blanda. Jag blandar själv, men det tog ett bra tag innan jag hittade rätt värden för just min/mina hamstrar. Jag räknar ut via ett Excel ark, hur mycket jag ska ha av varje ingrediens. Vad ger du nu?

Mvh
Mig

livliv
2020-05-01 21:44
0
#3

Okej, förstår jag använder maten på bilden nedan, gillar dock inte den så mycket eftersom att den inte har så mycket variation.

Bild raderat av upphovsrättsskäl // sajtvärd

Cireea
2020-05-01 22:12
0
#4

Länka gärna till fodret istället. 
Bilder som inte är dina egna är inte tillåtet då det bryter mot lagen.


"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck

livliv
2020-05-02 11:42
0
Cireea
2020-05-02 13:49
0
#6

#5 Om du hellre vill ha en fröblandning så hade jag bytt Foder
Kanske Bunny Hamsterdröm eller Crispy Muesli


"Better Yehet today than Kkaebsong tomorrow"
Todays fortune: You're shit out of luck