Hamster iFokus

Hamster

Etiketterhälsabeteendekosthållningguldhamster
Läst 960 ggr
lollynonna
2015-11-22 14:55
0

Vad är detta?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
Förhandsgranskning av bild 1 av 2
Förhandsgranskning av bild 2 av 2

Min kompis passar en dvärghamster som är köpt på djuraffär. Han har en jättelång klo som böjer sin tå,vad ska vi göra? Kan vi klippa klon? Det syns inte så bra på bilden. Han har snett huvud och enligt ägaren så har han haft det hela livet,är det hjärnblödning? Han går och springer normalt och inte i cirklar. Vad ska man göra åt det?

// Linah 

 Medarbetare på djurannonser och gerbiler iFokus!
SolGerbilsidanSol

[SebastianR]
2015-11-22 15:25
0
#1

Bilderna är ganska svåra att tyda, men om jag följer din information så skulle jag rekommendera att klippa klon ifall det är möjligt. Se bara upp för pulpan så att ni inte klipper i den!

Gällande huvudet så har jag ingen aning. Men jag rekommenderar er att säga till ägaren senare att söka upp vet för undersökning på hamster.

lollynonna
2015-11-22 15:44
0
#2

#1 okej tack! Då försöker vi klippa nu, hon ska säga till ägaren då de kommer hem. Tån är verkligen böjd…

// Linah 

 Medarbetare på djurannonser och gerbiler iFokus!
SolGerbilsidanSol