Hamster iFokus

Hamster

Etikett: guldhamster
Läst 613 ggr
Filippatova
0

Lyfta hamster

Min hamster är inte rädd för mig längre och nosar på mig och kan sitta i min hand! Men jag kan inte lyfta henne då blir hon jätte rädd. Hur ska jag då göra när jag ska ta ut henne och låte henne rasta sig?

Filippatova
0
#1

För om jag har got som hon sätter sig i och lyfter henne då kanske hon inte vänjer sig vid mig :/

Filippatova
0
#2

Något* inte got

Cindy S
0
#3

Är hon liten nog så att du kan täcka henne med din hand, så att hon inte ser att du lyfter henne? Annars är det bara att öva, lite i taget, 5 cm, 10cm, osv.

Jessica Jones (2015-)

- Sajtvärd för superhjaltefimer.ifokus.se - Medarbetare för halloween.ifokus.se -

Filippatova
0
#4

Ja det är hon, det ska jag testa :)

Cindy S
1
#5

Hon kan ju kravla in i ett mjölkpaket och lyftas ut på golvet också, då kanske hon inte ser.

Jessica Jones (2015-)

- Sajtvärd för superhjaltefimer.ifokus.se - Medarbetare för halloween.ifokus.se -

annlen68
0
#6

Låt henne krypa in i en toa- eller hushållsrulle, tom såklart. Sen håller du bara för ändarna och går till hagen och låter henne krypa ut där! Så gjorde vi med Molly innan hon blev helt tam! :)

Mirre395
0
#7

Du kan antingen flytta henne i en mugg, eller som #6 säger, en toalettrulle:) Det brukar inte hamstern ha något emot;) Du kan ju alltid ha lite godis i handen så att hon vet att det är okej att lyftas och att hon får en belöning, ofta kryper dem själva upp om du lockar med något gott.

Mollypierce
0
#8

Kanske sätta lite godis/frön i en kopp och lyfta ut henne så?