Hamster iFokus

Hamster

Etiketter: burartillbehörinredning
Läst 920 ggr
Tessan01
0

Hur mycket spån i transportbur?

Hejsan! Jag skall hämta hem ett par robbar nästa vecka. Undrar hur mycket spån skall man ha i transportburen. Buren är 35cmx35cmx35cm. Och resan kommer vara minst 5,5 timmar, blandat med båt och bil. Mvh. Tessan

Scorpio97
0
#1

Jag hade typ en decimeter spån när jag hämtade mina två om jag inte minns fel, samt en stor hög med rivet toapapper. Sen fick jag lite mat och en bit gurka åt dom av uppfödaren. Min resa var dock bara på en dryg timme på tåg och buss.

Jag hade transportburen i en sportbag (med öppet lock, så dom fick luft men ändå vara lite i fred. Dom sov större delen av resan.


//Jessie

[Swedishhamsterguy]
0
#2

Du kanske kan ha ¨så högt så att dom kan gräva lite om dom skulle bli rädda :)

Tessan01
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Ser det här bra ut? ( kolla bild ) där är massor av toa papper, spån ( ca 7cm ) och en tom honungs burk som dom kan sova i. Såklart är honungsburken diskad! =)

Scorpio97
0
#4

Jag skulle ta ut matskålen. Är ju inte så roligt om det skulle bli något gupp eller så när ni kör så att matskålen flyger (om det är en skål i keramik, vilket det verkar vara). Det funkar bra att sprida ut maten istället.

Jag hade inget hus heller eftersom jag inte tycker om att ha plast, men eftersom det inte är så lång stund kan du såklart ha det om du vill.


//Jessie

Tessan01
0
#5

#4 oki! Så du akulle ha typ spån, toappaper och mat utspritt i buren? =)

Scorpio97
0
#6

Japp, det hade jag när jag hämtade mina två (: Samt en gurkbit, så att dom får vätska.


//Jessie

Tessan01
0
#7

#6 okej! Dom ska ha gurka, fast har inte satt det in än! bör det vara svalt eller normal temperatur? =)

Scorpio97
0
#8

Jag fick gurka hos uppfödaren, även om vi inte behövde åka så länge så skadar det ju inte direkt. 

Hur menar du med svalt/normalt?


//Jessie

BlackandBlue
0
#9

ta ut både matskål o  burk ^^ man vill inte att de ska skada sig rondeller eller hastiga inbromsningar ^^

// Claudia Bertheau

BlackandBlue's Guldhamsteruppfödning
www.Blackandblues.weebly.com

Fiona1234
0
#10

Mer papper behövs ;)

           // Med vänlig hälsning, Sofia ,Vädersjö's hamsteruppfödning

            Medarbetare på Guldhamster iFokus och Hamster iFokus

Tessan01
0
#11

#9 Oki! Jag tar ut båda, men när jag ska ha gurka i. Och jag vill helst inte att det fastnar spån på, hur skall jag göra? =) #10 mera? Oki, ska fixa det =)

Fiona1234
0
#12

Fråga uppfödaren om du kan få gurka :) Spån hamnar nästan alltid på gurkan, men det gör inget :)

           // Med vänlig hälsning, Sofia ,Vädersjö's hamsteruppfödning

            Medarbetare på Guldhamster iFokus och Hamster iFokus

Tessan01
0
#13

#12 Oki! Ska nu fixa mer papper :D

Tessan01
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#14

Kollat måtten och den är visst 35x25x25cm. Är det bättre nu? 9cm spån, massor av toa papper ( enligt mig ) och ingen matskål eller burk =)

BlackandBlue
0
#15

Ser super ut :D!

// Claudia Bertheau

BlackandBlue's Guldhamsteruppfödning
www.Blackandblues.weebly.com

nadilda
0
#16

Ser mysigt ut! Jag brukar lägga ner några toarullar också, det brukar uppskattas :D