Jordbad?
Jo, nu behöver jag lite mer hjälp. Vet ni vad man ska ha för jord i jordbad till hamstern? Har aldrig haft det men blev sugen på att testa 🙂
// Johanna
Medarbetare på Dvärghamster iFokus
Ingen som vet?
// Johanna
Medarbetare på Dvärghamster iFokus
Ekologisk blomjord borde funka
Kravodlad jord utan kemikalier eller gödsel i 👍

#5, nä, inte istället för Sand utan för grävegenskapen hamstrar har, :)
Tack så mycket för alla svar, ska försöka hitta något och fylla mitt halvfärdiga jordbad! 👍
// Johanna
Medarbetare på Dvärghamster iFokus
#1, byt inte ut sanden iaf. man måste inte ha jord, många har det utanför buren som aktivering. jag har det inte över huvud taget… tycker du ska ta re byttor i sådant fall :)
Jag ska inte byta ut sanden, jag ska ha båda ;)
// Johanna
Medarbetare på Dvärghamster iFokus
blomjord änglamark kan man använda de?
#13, Lite svårt att säga, tror du att du kan leta upp din jordsort här?: http://www.rolunda.se/index.php?page=angla_mark
Jag har ekologisk blomjord, fast med hönsgösel. Funkar det?
Den som säger att kärlek inte går att köpa, glömde djuren!
Skulle vara jättetacksam för svar!
Den som säger att kärlek inte går att köpa, glömde djuren!
Är inte säker, hm. Jag tror nog inte man ska ge det iaf eftersom det är gödsel i.
Jag hade ekologisk jord från Ica. Det var hönsgödsel i. Min älskade hamster blev helt konstig efter att ha grävt i jorden. Han kliade sig och kisade med ögonen och såg liten ut. Bort med jorden och tjo! - han blev sig lik och härlig igen🙂

#18 vart han sjuk eller vad menar du ?
Köpt blomjord från Willys, en vanlig sådan. Går det inte? 
don't let anyone destroy your happiness 
#19 Det var nog en reaktion bara för nu har jag testat igen och då blev han inte sådan. Jag slängde i fröblandning och vattnade så det växte upp lite smått och gott och han äter av det när han är i jorden. Men jag har inte jorden i buren utan han får vara i den om han vill när han är "ute".

Blir de inte väldigt smutsiga nästan svarta av jorden? Fixar de att tvätta bort det själva? Tänkte på om jorden är fuktig pga vattning, fastnar det inte mkt i pälsen då? Är nyfiken på att prova men vad kan man ha jorden i? Hur stort bör det vara?
Ps har långhåriga hamstrar & är därför lite orolig för att jorden fastnar….
#22 #23 Hej : ) nej min hamster har inte blivit smutsig direkt. Det som fastnar tvättar han av själv när han putsar sig och sandbadar. Han är korthårig. Den enda gången jag har fått tvättat av honom i vatten var häromdagen när jag satt på golvet och drack en smoothie och han var lös. Då hoppade han i min smoothie med ett plums och kom upp helt kladdig och grön som hulken. Fick skölja av honom och torka honom jättenoga. Den vita pälsen var grön ändå men nu är det vit igen : ))
