Hamster fnatt
Förlåt för en lite konstig rubrik, men min guldhamster verkar inte trivas i buren. Om han får möjlighet så hänger han i taket och biter på vattenflaskan. Jag kan inte handla leksaker till honom eftersom att han är så stor så allt han har består av gamla kartonger.
Han tycker heller inte om att vara i lekhagen utan vill bara ut, vad kan jag göra?
Live
Laugh
Love 
Han är nog uttråkad, så hitta på någon form av aktivering :)
Hm.. vad då tillexmepel? :)
Live
Laugh
Love 
Försök med lite mentala aktiveringar, så du tröttar ut honom lite så. Ibland är det ju det som behövs.
Typ gömma mat i buren istället för i skålen. Gör typ smällkarameller där du gömmer gott innuti (kan ju även vara mat), eller börja träna agility.
För då blir han trött i hjärnan, och kommer inte klättra omkring lika mycket. :)
Mvh,
Jossan Medarbetare på Svenska Hamsterföreningen.ifokus
Prova hamsteragility! Jag aktiverar min hamster med det och han tycker att det är jättekul. Innan var han nog också uttråkad för han ville upp hela tiden och ut ur hagen, ungefär som din hamster verkar göra :) Det är enkelt att göra hinder, du kan göra av gamla toapappersrullar eller legobitar. "Toapappersrulle hindret" är enkelt. Det är bara att ta gamla toarullar, två st, att ha som hinderstöd. Sedan gör du hål i dem som är lika höga och stora. Som bommar kan du ha sugrör eller någon typ av pinnar. "Legohindret" är bara att bygga upp av duplo. "Glasspinnehinder" är också enkelt, bara att limma ihop ett hinder av glasspinnar. Det finns även mycket hinder att köpa som är gjorda för modellhästar. De ända man behöver tänka på när man tränar hamsteragility är att inåtr tvinga hamstern över hindret, den måste gå välja att hoppa själv. Börja med låga höjder och höj när han kan hoppa en bana med låga hinder. Glöm inte att berömma när den gör rätt! :D Lycka till! ^^
// Johanna
Medarbetare på Dvärghamster iFokus
Ops, inte* tvinga hamstern över hindret!
// Johanna
Medarbetare på Dvärghamster iFokus
Det måste vara jobbigt att vara en stor hamster, haha.😉
Om du har möjlighet att beställa från nätet, tror du att något av det här kan passa honom?
Lila böjbart rör för råttor, (Jag har en sådan i grönt åt mina dvärgar, och denna är rätt stor till skillnad åt den som är åt hamster)
http://www.zoo.se/utdragbar-trixie-tunnel-lila.html
Böjbara broar
http://www.zoo.se/wonderland-willow-bridge-karlie-gnagarbro-ofargad-m.html
Klättervägg
http://www.zoo.se/natural-living-climbing-wall-trixie-lekplats-ofargad-16-cm.html
Trätunnel
http://www.zooplus.se/shop/gnagare_smadjur/burtillbehor/tunnlar_grottor/279221
Annars så kanske du kan beställa några paket Puzzle Playground från USA och bygga egna leksaker åt honom?🙂
http://www.petsmart.com/product/index.jsp?productId=2754668&f=PAD%2FpsNotAvailInUS%2FNo
Okej tack allihopa, ska se om jag kan få tag på lite lego så ska vi börja träna agility. :)
Live
Laugh
Love 